Γκέλα με το...καλημέρα για τη Λίβερπουλ

Δημήτρης Καλαϊτζής06 Αυγούστου 2022

Γκέλα με το...καλημέρα για τη Λίβερπουλ στο Νησί! Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έμεινε στο ισόπαλο 2-2 με τη νεοφώτιστη Φούλαμ στο «Κρέιβεν Κότατζ».

Μεγάλος πρωταγωνιστής των γηπεδούχων ήταν ο Αλεξάνταρ Μίτροβιτς, ο οποίος με κεκτημένη φόρα από την περσινή σεζόν (43 τέρματα) πέτυχε και τα δύο γκολ των Λονδρέζων χαρίζοντας τους έναν σπουδαίο βαθμό στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, η Φούλαμ άνοιξε το σκορ με τον Μίτροβιτς στο 32΄. Η απάντηση των κόκκινων ήρθε με τον Νούνιες στο 64΄, ωστόσο, η χαρά των παικτών του Κλοπ κράτησε μόλις οκτώ λεπτά, αφού η ομάδα του Μάρκο Σίλβα ανέκτησε το προβάδισμά της χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μίτροβιτς στο 72΄.

Η Λίβερπουλ γλίτωσε την ήττα με το γκολ του Σαλάχ στο 80ο λεπτό. Βέβαια, θα μπορούσε να είχε φύγει με το διπλό, αλλά στάθηκε άτυχη, αφού το σουτ του Χέντερσον στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.