Απίστευτη επιστροφή ΟΦΗ από το 0-3 και γκέλα για την ΑΕΚ στο Γεντί Κουλέ

Πέτρος Χαριζακλής19 Σεπτεμβρίου 2021

Μετά την εύκολη τριάρα επί του Ιωνικού στην πρεμιέρα, η ΑΕΚ νόμιζε πως θα περάσει εύκολα και από το Ηράκλειο. Στο πρώτο μέρος έτσι φαινόταν, όμως στο δεύτερο ο ΟΦΗ είχε άλλη άποψη με το σκορ να λήγει 3-3, σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο το παιχνίδι στο «Γεντί Κουλέ», όμως πριν το ημίχρονο έμεινε με δέκα παίκτες. Ο Αραούχο με αριστερό σουτ άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό.

Στο 36' ο Λιβάι Γκαρσία είχε μια ένταση με τον Λάμπρου και ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ αποβλήθηκε, αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Τσούμπερ πέτυχε το 0-2 για την Ενωση, δείχνοντας πως η ομάδα του δεν έχει επηρεαστεί από το αριθμητικό μειονέκτημα.

Στο 64’ ο Ανσαριφάρντ «έγραψε» το 0-3 για την ΑΕΚ και όλοι νόμισαν πως ο νικητής είχε κριθεί.

Ο Νέιρα όμως είχε άλλη άποψη και με δύο προσωπικά γκολ σε πέντε λεπτά (79’-84’) μείωσε σε 2-3. Ο Βούρος στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε σε 3-3 για τον ΟΦΗ, χαρίζοντας τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.