«Φόρτσαρε» στο δεύτερο ο Παναθηναϊκός και νίκησε τη Βιλερμπαν

Metrosport Team08 Μαρτίου 2024

Ο Παναθηναϊκός «φόρτσαρε» στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε στη νίκη με 85-67 κόντρα στη Βιλερμπάν για την 28η αγωνιστική της Turkish Airlines Euroleague.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ανέβηκε στο 18-10 και παρέμεινε στην 3η θέση πριν από το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας την προσεχή (14/3). Αντιθέτως, η Βιλερμπάν υποχώρησε στο 6-22 στην προτελευταία θέση.

Για το «τριφύλλι», κορυφαίος ο Τζέριαν Γκραντ που έκανε ρεκόρ καριέρας σε πόντους (21 π.) και ranking (25 β.) στη διοργάνωση. Πολύ γεμάτη εμφάνιση από τους Ματίας Λεσόρ (17 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα), Κώστα Σλούκα (14 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ) και Μάριους Γκριγκόνις (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Η γαλλική ομάδα παρατάχθηκε με δέκα παίκτες στο ΟΑΚΑ και έμεινε στο ματς σχεδόν για 30 λεπτά. Είχε διακριθέντες τους Νάντο ντε Κολό (15π.) και Ζοφρί Λοβέρν (11π.).

Όπως προαναφέραμε, το πρώτο ημίχρονο ήταν απόλουτα μοιρασμένο αφού ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε νωθρός και οι Γάλλοι δεν τον άφηναν να ξεφύγει. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 20-17, οι φιλοξενούμενοι με ένα 0-6 σερί πέρασαν μπροστά (20-23 το σκορ στο 12') και το «τριφύλλι» πήγε στα αποδυτήρια με βραχεία κεφαλή (38-36).

Με τους Γκραντ και Γκριγκόνις να τραβάνε το σκοράρισμα, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 52-43. Ο Ντε Κολό έδωσε εκ νέου λύσεις στη Βιλερμπάν (52-48 στο 29’). Όμως ο Λιθουανός έδωσε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (59-48), πριν από το 59-50 του 30'.

Ο Ντε Κολό προσπάθησε να ξαναβάλει την ομάδα του στη διεκδίκηση της νίκης (61-55 στο 33'). Όμως ο Παναθηναϊκός έσφιξε την άμυνά του και σε συνδυασμό με το άδειασμα ενέργειας της Βιλερμπάν «καθάρισε» το παιχνίδι στην τελική του ευθεία φτάνοντας τελικά και στο ευρύ 85-67

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 38-36, 59-50, 85-67.