Φιλική νίκη του Ηρακλή επί του Άρη

Στέλιος Παρθενάκης03 Οκτωβρίου 2020

Η μετάθεση της 1ης αγωνιστικής στο Πρωτάθλημα έφερε δυο ιστορικές ομάδες της Θεσσαλονίκης αντιμέτωπες για ένα φιλικό τεστ στο Αλεξάνδρειο.

Ο Ηρακλής επικράτησε με 69-71 του Άρη στο «Nick Galis Hall» σε ένα από τα τελευταία φιλικά τεστ των δύο ομάδων πριν την έναρξη της Basket League.

Από το ξεκίνημα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, χωρίς να μπορεί κάποια να χτίσει κάποιο προβάδισμα. Τόσο στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (19-21) όσο και στην ανάπαυλα (40-41), ο Ηρακλής είχε ένα μικρό προβάδισμα, αλλά στην τρίτη περίοδο, επέβαλλε το ρυθμό του.

Ο Άρης δυσκολεύτηκε πολύ στην επίθεση, η άμυνα της ομάδας του Βαγγέλη Ζιάγκου, ανέβασε ρυθμούς και φιλοξενούμενοι πήγαν στο +10 (47-57).

Η ομάδα του Σάββα Καμπερίδη προσπάθησε για την ανατροπή στην τέταρτη περίοδο, μείωσαν, αλλά ο Ηρακλής κράτησε ως το τέλος, για να φτάσει στη νίκη, με 69-71.

Φυσικά, όλοι οι παίκτες των δυο αντιπάλων πέρασαν από τεστ για τον κορωνοϊό και οι δυο προπονητές είχαν τη δυνατότητα να δοκιμάσουν διάφορα σχήματα.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 40-41, 47-57, 69-71.

ΑΡΗΣ (Σάββας Καμπερίδης): Shuler 9(1), Σταμάτης, Σλαφτσάκης 12(2), Φλιώνης 2, Milosevic 11(1), Χαριτόπουλος 5(1), Σιδηροηλίας, Κουζέλογλου 7, Καλαϊτζίδης, Chalmers 10 (1), Dragicevic 11, DeCosey 2.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Βαγγέλης Ζιάγκος): Childress 3, Suggs 12, Σχίζας, Καββαδάς 10, Τσαϊρέλης 7, Moore 6, Βεργίνης 6(1), Daniel 3, Hanlan 23(4), Γκιουζέλης 1.