Ευρωπαϊκό Κλειστού: Χρυσό μετάλλιο για Τεντόγλου με άλμα στα 8.30

Παναγιώτα Χαλκιά05 Μαρτίου 2023

Τον τίτλο του φαβορί επιβεβαίωσε ο Μίλτος Τεντόγλου κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο με άλμα στα 8.30μ στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου που διεξάγεται στην Κωνσταντινούπολη. Αυτό είναι και το δεύτερο μετάλλιο της Ελλάδας στη διοργάνωση καθώς έχει προηγηθεί το ασημένιο του Νίκου Ανδρικόπουλου στο τριπλούν.

Ιδανικά άρχισε τον αγώνα του ο Έλληνας αθλητής με άλμα στα 8.30μ (το οποίο ο σκηνοθέτης δεν έδειξε) ενώ η δεύτερη του προσπάθεια ήταν στα 8.16μ. Ο αθλητής του Πομάσκι ήταν άκυρος στο τρίτο του άλμα ενώ στο τέταρτο πέταξε στα 8.05μ.. Η πέμπτη του προσπάθεια ήταν στα 8.07μ (την οποία ο σκηνοθέτης δεν έδειξε ξανά) ενώ η τελευταία στα 8.29μ.

Αυτή είναι η τρίτη φορά που ο Μίλτος Τεντόγλου ανεβαίνει στο πρώτο σκαλί του βάθρου σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα καθώς είχε προηγηθεί το χρυσό στη Γλασκώβη το 2019 με άλμα στα 8.38μ και στο Τορούν το 2021 με άλμα στα 8.35μ. Ο αθλητής του Γιώργου Πομάσκι έγινε ο πρώτος άλτης που καταφέρνει να ανέβει στην πρώτη θέση για τρίτη διαδοχική χρονιά ενώ έχει στην κατοχή του οχτώ μετάλλια σε μεγάλες διοργανώσεις στα μόλις 25 χρόνια ζωής του. Φέτος, έχει ατομικό ρεκόρ στον κλειστό 8.41 μ.