Eυκολα στο δεύτερο η ΑΕΚ, ανησυχία για Λιβάι Γκαρσία

Metrosport Team01 Δεκεμβρίου 2021

Χωρίς να συναντήσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, η ΑΕΚ διέλυσε με 4-0 την Κηφισιά και είναι σχεδόν με τα δύο πόδια στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η Ενωση μπορεί να μην βρήκε γκολ στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και τις αξιοποίησε στο δεύτερο μέρος με τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ (Ανσαριφάρντ, Σβάρνας, Τάνκοβιτς, Χατζησαφί). Ανησυχία πάντως προκάλεσε ο τραυματισμός και η αποχώρηση του Λιβάι Γκαρσία στο 64' της αναμέτρησης.

Ο Ανσαριφάρντ άνοιξε το σκορ με γυριστή κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Γιέβτιτς.

Εξι λεπτά αργότερα ο Σβάρνας έκανε μια τρομερή ενέργεια και λίγο μετά το κέντρο, έφτασε μέσα στην περιοχή και δεν δυσκολεύτηκε να «γράψει» το 2-0.

Στο 69' ο Τάνκοβιτς μεγάλωσε το προβάδισμα της ΑΕΚ με δυνατό σουτ εντός περιοχής, μετά από κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ.

Τον χορό των γκολ έκλεισε στο 73ο λεπτό με διαγώνιο σουτ ο Χατζησαφί μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια των παικτών του Γιαννίκη.