Εύκολη επικράτηση του Ολυμπιακού επί του ΠΑΟΚ, με 100-70

Metrosport Team26 Μαρτίου 2023

Ο Ολυμπιακός συνέχισε με άνεση το αήττητο σερί του εντός των συνόρων, επικρατώντας με 100-70 του ΠΑΟΚ mateco, στο ΣΕΦ, με τους "ασπρόμαυρους" να φέρνουν αντίσταση μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για ακόμη ένα παιχνίδι, για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, ήταν ο Σάσα Βεζένκοβ με 26 πόντους( 5/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4/6 βολές), 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη, ενώ από την πλευρά του "δικεφάλου" ξεχώρισε ο Τάιλερ Πόλι με 23 πόντους (3/7 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 2/2 βολές) και 5 ριμπάουντ.

Με αυτή τη νίκη ο Ολυμπιακό έκανε το 20 στα 20 στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League, αφήνοντας πίσω την ήττα από την Παρτίζαν στην Euroleague, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκεται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 11-9.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στην πρώτη περίοδο υπήρχε ρεσιτάλ τριπόντων από τις δύο ομάδες, οι οποίες σούταραν εξαιρετικά πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, με τους "ασπρόμαυρους" να καταφέρνουν να βρεθούν και μπροστά στο σκορ, αλλά η λήξη τη πρώτη περιόδου βρήκε τους "ερυθρόλευκους" να προηγούνται με 30-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο  η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος στο παρκέ, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +19 στο ημίχρονο (49-30). Στην τρίτη περίοδο ο ΠΑΟΚ πίεσε και μείωσε σε 66-52, με τον Λι να βοηθάει επιθετικά.

Αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν ξανά την τιμή της διαφορά στους 20 πόντους (75-55), εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 30 πόντους, με το σφύριγμα της λήξης να βρίσκει τον Ολυμπιακό νικητή με 100-70.

Τα δεκάλεπτα: 30-22, 49-30, 66-52, 100-70