Εύκολα έκανε το 2x2 η Κοπεγχάγη, νίκη με 3-1 επί της Λίνκολν

Πέτρος Χαριζακλής30 Σεπτεμβρίου 2021

Το 2x2 έκανε η Κοπεγχάγη στον όμιλο του ΠΑΟΚ στο Κόνφερενς Λιγκ, καθώς κέρδισε εύκολα με 3-1 τη Λίνκολν και είναι στην κορυφή της βαθμολογίας. Δύο γκολ στο πρώτο μέρος, ένα στο δεύτερο για τους Δανούς, με τον Κάρλος Ζέκα να παίζει σε όλο το παιχνίδι και τον Οικονόμου να μην αγωνίζεται.

Το πρώτο γκολ για τους Δανούς μπήκε μόλις στο 4ο λεπτό με κεφαλιά του Ντικς μετά από ωραία συνεργασία των παικτών της Κοπεγχάγης.

Στο 33' η Λίνκολν ισοφάρισε με ένα ιστορικό γκολ, το πρώτο της στους ομίλους του Κόνφερενς Λιγκ. Ο Ρόσα ήταν ο σκόρερ με μονοκόμματο σουτ ενώ η μπάλα έχει βρει και σε αμυντικό της δανέζικης ομάδας.

H Κοπεγχάγη πήρε ξανά το προβάδισμα πριν το ημίχρονο αφού ο Γουίντ με εύστοχο πέναλτι στο 45' πέτυχε το 2-1. Στο 52ο λεπτό ο Στάγκε έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του και «σφράγισε» τη νίκη. Ο τερματοφύλακας της Λίνκολν γλίστρησε και ο μέσος των Δανών «έκλεψε» την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα.