Europa League: Άλμα πρόκρισης για Άιντραχτ Φρανκφούρτης και Λυών

Δημήτρης Καλαϊτζής09 Μαρτίου 2022

Άλμα πρόκρισης για τους «8» του Europa League έκανε η Άιντραχτ Φρανκφούρτης. Οι «αετοί» πέρασαν νικηφόρα από το «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», επικρατώντας 2-1 της Μπέτις.

Στα του αγώνα, η γερμανική ομάδα ευτύχησε να πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Κόστιτς στο 14΄.

Η απάντηση των Σεβιγιάνων ήρθε με τον Φεκίρ στο 30΄, όμως η χαρά τους κράτησε μόλις δυο λεπτά, αφού ο Καμάντα έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Άιντραχτ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 52ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να πάρουν αέρα δυο τερμάτων, όμως ο Μπορέ αστόχησε από τα έντεκα βήματα.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι με την Άιντραχτ να πανηγυρίζει ένα σπουδαίο διπλό που τις δίνει προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού αγώνα.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Λυών επιβλήθηκε 1-0 της Πόρτο μέσα στο «Ντραγκάο».

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Πακετά στο 59΄.