Euroleague: Πρόκριση Ολυμπιακού στον τελικό με εξωπραγματικό τρίτο δεκάλεπτο

Metrosport Team19 Μαΐου 2023

Την πρόκρισή του στο Final 4 της Euroleague πανηγυρίζει ο Ολυμπιακός που επικράτησε της Μονακό με 76-62 στον πρώτο ημιτελικό κάνοντας ένα εξωπραγματικό τρίτο δεκάλεπτο.

Σε εκείνο το διάστημα, οι Πειραιώτες έτρεξαν ένα απίστευτο σερί 27-2 μετατρέποντας το 29-41 του ημιχρόνου σε 56-43. Έκτοτε η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα διατήρησε την ψυχραιμία της και περιμένει τον αντίπαλό της από το Clasico μεταξύ της Μπαρτσελόνα και της Ρεάλ Μαδρίτης στον άλλο ημιτελικό.

Στα του αγώνα, η Μονακό ξεκίνησε καλύτερα το ματς και προηγήθηκε με 1-6. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 6-10 στο 5’ όντας νευρικός με 1/7 σουτ και 2 λάθη. Με τρίποντα ο Τζέιμς έδωσε προβάδισμα 7 πόντων (11-18) στην ομάδα του, ο Παπανικολάου απάντησε (14-18) και ο Μοντέκε κάρφωσε για το 14-20 του δεκαλέπτου.

Ο Ντιαλό έφερε ξανά την ομάδα του στους 7 (15-22) αλλά ο ΜακΚίσικ έδωσε πνοή στον Ολυμπιακό που ισοφάρισε σε 22-22. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη καθώς η ομάδα του Πριγκιπάτου βρήκε λύσεις από τους Λόιντ, Οκόμπο και Τζέιμς και πήρε διψήφια διαφορά (28-38). Τελικά, το ημίχρονο βρήκε τη Μονακό μπροστά με 12 πόντους (29-41).

Το σκηνικό άλλαξε άρδην στην τρίτη περίοδο καθώς ο Ολυμπιακός μπήκε μεταμορφωμένος στο παρκέ της Zalgirio Arena. Με μπροστάρη τον Παπανικολάου και ατσάλινη άμυνα κράτησε άποντη τη Μονακό και με σερί 14-0 πέρασε μπροστά με 43-41.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και με κάρφωμα του Φαλ και καλάθι του Βεζένκοφ πήραν αυτοί διψήφια διαφορά (53-43). Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τρίποντο του Λαρεντζάκη στο 56-43 και ένα αδιανόητο επί μέρους σκορ 27-2 για τον Ολυμπιακό.

Η Μονακό προσπάθησε να συνέλθει και να ξαναμπεί στο παιχνίδι μειώνοντας σε 60-53 στο 34’. Παπανικολάου και Φαλ έδωσαν και πάλι διψήφια διαφορά στον Ολυμπιακό (64-53) στο 35’. Στο υπόλοιπο του αγώνα οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έλεγξαν τον αγώνα και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 76-62.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ο Σάσα Βεζένκοφ με 19 πόντους έχοντας και 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ). Σπουδαίο παιχνίδι από τον Κώστα Παπανικολάου με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Σημαντικές βοήθειες από τον Μουσταφά Φαλ με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και τον Κώστα Σλούκα με 9 πόντους και 7 ασίστ ενώ ο Τόμας Ουόκαπ (7 ασίστ/ 1 λάθος) έπαιξε τρομερή άμυνα στον Μάικ Τζέιμς στο δεύτερο ημίχρονο όπου ξεκίνησε η αντεπίθεση του Ολυμπιακού.

Από πλευράς Μονακό, ο Μάικ Τζέιμς είχε 17 πόντους αλλά ήταν άστοχος (4/14 σουτ) λόγω της άμυνας του Ουόκαπ. Στους 17 και ο Έλι Οκόμπο που είχε και 5 ασίστ ενώ ο Τζόρνταν Λόιντ είχε 11 πόντους και 7 ριμπάουντ.