Euroleague: Μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού επί της Ρεάλ

Metrosport Team21 Ιανουαρίου 2023

Μία πολύ σημαντική νίκη πήρε ο Ολυμπιακός επί της Ρεάλ Μαδρίτης με 73-60 στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας για την 20η αγωνιστική της Turkish Airlines Euroleague.

Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν καταπληκτική άμυνα και μόλις έβαλε φρένο και στον Ταβάρες που έκανε ζημιά κάτω από τα καλάθια, έφτασε στη νίκη και πάτησε στην κορυφή της βαθμολογίας (13-7) αγγίζοντας το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα νίκησε για δεύτερη φορά στην κανονική περίοδο τη «βασίλισσα» ενώ μετρά τέσσερις νίκες κόντρα στις ισπανικές ομάδες, έχοντας χάσει μόνο από τη Βαλένθια στο ΣΕΦ.

Ο αγώνας

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά και οι άμυνες ήταν αυτές που «μιλούσαν». Το σκορ ήταν 6-6 στο 5’ αλλά οι γηπεδούχοι πήραν ένα μικρό προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου (19-15).

Ο Χεζόνια με κάρφωμα έδωσε προβάδισμα στη Ρεάλ (19-20) αλλά με τον ΜακΚίσικ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5 (27-22 στο 16'). Ο Ταβάρες μείωσε για τους «μερένχες» σε 29-26 αλλά η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ξέφυγε με 8 στο φινάλε του ημιχρόνου με buzzer beater του Ουόκαπ, που είχε 13 πόντους (3/5 τρίποντα) μέχρι τότε.

Με καλάθι του Φαλ, ο Ολυμπιακός πήρε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στο σκορ (38-28) αλλά η Ρεάλ σταδιακά την ψαλίδισε στους 5 (45-40 στο 26’). Φαλ, Ουόκαπ και Κάνααν «υπέγραψαν» ένα 7-0 σερί στέλνοντας ξανά τη διαφορά πάνω από τους 10 (52-40) ενώ το δεκάλεπτο να ολοκληρώθηκε στο 54-44.

Οι «ερυθρόλευκοι» κρατούσαν τον έλεγχο του αγώνα και διψήφια διαφορά (56-44). Στο 34' ο Μούσα έριξε μετά από ώρα τη διαφορά στους 8 (56-48), αλλά ο Μπλακ την αποκατέστησε σύντομα (60-48). Ο Βεζένκοφ έστειλε τη διαφορά και στους 15 (65-50) και η τελική κόρνα βρήκε τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει μία σπουδαία νίκη με 73-60.

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ο Τόμας Ουόκαπ με 18 πόντους (3/5 τρίποντα). Ακολούθησαν οι Βεζένκοφ (15 π.), Σλούκας (11 π.) ενώ ο Ταρίκ Μπλακ είχε 5 πόντους και 9 ριμπάουντ, τα 5 εξ΄αυτών επιθετικά.

Για τη Ρεάλ, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Έντι Ταβάρες και Ντζάναν Μούσα που είχαν από 12 πόντους, ενώ ο Μάριο Χεζόνια πρόσθεσε άλλους 9.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 36-28, 54-44, 73-60.