Euro 2020: Πρώτη νίκη για την Ρωσία, 1-0 την Φινλανδία

Metrosport Team16 Ιουνίου 2021

Συνήλθε μετά την τριάρα από το Βέλγιο στην πρεμιέρα της στο Euro 2020 η Ρωσία και έφτασε σήμερα (16/6) στην πρώτη της νίκη στην διοργάνωση.

Έστω και δύσκολα επικράτησε με 1-0 της Φινλανδίας χάρη σε τέρμα που σημείωσε ο Μίραντσουκ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Για να πάρει, βέβαια, το προβάδισμα χρειάστηκε στο ξεκίνημα του ματς την... συνδρομή του VAR καθώς με την χρήση του ακυρώθηκε γκολ του Πογιάνπαλο.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Φινλανδία: Χραντέτσκι, Ράιταλα (75' Σόιρι), Τόιβιο (85' Γένσεν), Αράγιουρι, Ο' Σόνεσι, Ούρονεν, Λουντ, Σίλερ (67' Κάουκο), Καμαρά, Πούκι (75' Λαπαλάινεν), Πογιάνπαλο

Ρωσία: Σαφόνοφ, Μπαρίνοφ, Ντινέεφ, Τζίκια, Φερνάντες (26' Καραβάεφ), Οζντόεφ (61' Ζεμαλέτντινοφ), Ζόμπνιν, Κουζιάεφ, Μιράντσουκ (85' Μούχιν), Τζιούμπα (84' Σομπόλεφ), Γκολοβίν