Εθνική Ελλάδος: Αθηναίου λαμπρός την οδηγεί στην πρόκριση! (vid)

Metrosport Team29 Νοεμβρίου 2020

Τον έξτρα χρόνο χρειάστηκε το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Ελλάδος για να καταφέρει να ξεπεράσει το εμπόδιο της αξιόμαχης Βουλγαρίας με 78-84, και να φτάσει ένα βήμα πριν την πρόκριση στο Ευρωμπάσκετ του 2022.

Ειδικότερα, η Εθνική Ελλάδος προβλημάτισε με την εμφάνιση της στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, καθώς βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, βλέποντας τη γείτονα χώρα να ξεφεύγει μέχρι και με 16 πόντους πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Την ώρα που τα μεγάλα καλάθια αποτελούσαν μονόδρομο για το σύνολο του Θανάση Σκουρτόπουλου, ο Γιάννης Αθηναίου ήταν εκεί και με σημαντικά τρίποντα τόσο στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, όσο και στο επιπλέον δεκάλεπτο της παράτασης.

Η Ελλάδα είναι με τον ενάμισι πόδι στην επόμενη φάση και περιμένει το αποτέλεσμα του αγώνα μεταξύ της Βοσνίας με την Λετονία στις 22:00, εκεί όπου θέλει νίκη των Βόσνιων για να «τσεκάρει» το εισιτήριο της.

Τα δεκάλεπτα: Τα δεκάλεπτα: 25-17, 41-31, 52-46, 71-71 κ.α., 78-84 παρ.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Μπαρτσόβσκι): Μποστ 12 (1/5 δίποντα, 3/12 τρίποντα , 1/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κοστόβ 15 (2), Γκεοργκίεβ 9 (4/10 σουτ, 8 ριμπάουντ), Ιβάνοβ 5 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Πέτκοβ 11 (3), Μπάτσεβ 7 (1), Μαρίνοβ 5, Τσερνοκόζεβ 8 (2), Βακλίνοβ, Χατζιρούσεβ 6 (2)

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Κατσίβελης 8 (4/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Δ. Αγραβάνης 10 (1/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Μαργαρίτης 7 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Μάντζαρης 3 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Αθηναίου 21 (6/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σκορδίλης, Καββαδάς 14 (4/8 δίποντα, 6/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 μπλοκ), Φλιώνης, Κακλαμανάκης 9 (8 ριμπάουντ), Γ. Αγραβάνης 4 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ), Γκίκας, Λούντζης 8 (4/6 δίποντα)

*O Θανάσης Σκουρτόπουλος μετά το τέλος του αγώνα τόνισε...""Ξέραμε εξ' αρχής πως θα ήταν δύσκολο, γιατί είχαμε και απουσίες. Πέρα από τους παίκτες της Ευρωλίγκας, είχαμε και τέσσερις απουσίες τις τελευταίες μέρες. Στο τέλος του ημιχρόνου αρχίσαμε να παίζουμε μπάσκετ. Θέλω να συγχαρώ τους παίκτες μου, γιατί έπαιξαν σκληρά και με καρδιά. Όλα τα παιδιά έδωσαν το 100% και τους εμπιστεύομαι απόλυτα".