«Έσπασε» ρεκόρ...41 ετών ο Άρης!

Metrosport Team25 Οκτωβρίου 2021

Μία σημαντική νίκη, μία εμφατική νίκη και ένα... ρεκόρ! Αυτό περιλάμβανε το μενού για το απόγευμα της Κυριακής του Άρη με αντίπαλο τον Παναιτωλικό στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Η...πεντάρα των «κιτρινόμαυρων» έχει και ιστορικό χαρακτήρα για την ομάδα της Θεσσαλονίκης, καθώς για πρώτη φορά μετά από 41 χρόνια κατάφεραν να σκοράρουν τέσσερις φορές στα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα, όπως συνέβη χθες με τα γκολ των Καμαρά, Μπερτόγλιο, Σούντγκρεν και... Γκάμα.

Για να βρούμε την τελευταία φορά που συνέβη κάτι τέτοιο, θα πρέπει να γυρίσουμε 41 χρόνια πίσω, όταν τότε στο πλαίσιο της Α΄Εθνικής, με αντίπαλο τον Απόλλων Σμύρνης σκόραρε τέσσερις φορές σε ένα ημίχρονο και μάλιστα τότε σε χρόνο...ρεκόρ. Σε 22 λεπτά! Ήταν 19/10/80 όταν οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν με 6-1 της «Ελαφράς Ταξιαρχίας».