Εσωσε τον βαθμό στο 92΄η ΑΕΚ, λιγοστεύουν οι ελπίδες Ευρώπης για τον Παναθηναϊκό

Metrosport Team21 Απριλίου 2021

Ενα ντέρμπι με αρκετές συγκινήσεις έγινε στο ΟΑΚΑ χωρίς νικητή, αφού ΑΕΚ και Παναθηναϊκός ήρθαν ισόπαλοι με 1-1.

Μετά από δύο συνεχόμενες ήττες και μάλιστα με ανατροπή, ο Παναθηναϊκός είχε μία από τις τελευταίες του ευκαιρίες για να παραμείνει στο κόλπο της Ευρώπης. Ηταν σούπερ αποτελεσματικός και με γκολ του Ιωαννίδη στο 36ο λεπτό κρατούσε τη νίκη στα χέρια του. Η ΑΕΚ όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στο 92' ισοφάρισε με τον Λιβάι Γκαρσία και ψαλίδισε τις ελπίδες του «τριφυλλιού».

Ο Καρλίτος έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ιωαννίδης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για το 0-1 στο 36΄.

Στο 92ο λεπτό ο Λιβάι Γκαρσία ισοφάρισε για την ΑΕΚ και την κράτησε ζωντανή στη μάχη της 2ης θέσης.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Λόπες, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Βασιλαντωνόπουλος, Σιμάνσκι (70' Κρίστιτσιτς), Γαλανόπουλος (79' Κοσίδης), Μάνταλος, Αλμπάνης (79' Μαχαίρας), Λιβάι Γκαρσία, Ολιβέιρα (35' Ανσαριφάρντ)

Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Χουάνκαρ, Πούγγουρας, Βέλεθ, Σάντσες, Νιάς, Αλεξανδρόπουλος, Σανκαρέ (70' Αγιούμπ), Βιγιαφάνιες, Ιωαννίδης (90' Ενγκμπακοτό), Καρλίτος (70' Μακέντα)