Έργα και ημέρες του Μάντζιου στον Άρη: Τα ρεκόρ και τα ματς που τον σημάδεψαν

Metrosport Team19 Φεβρουαρίου 2022

Ο Άκης Μάντζιος άφησε το αποτύπωμά του στην προσπάθεια αναγέννησης του Άρη, οδηγώντας τον πέρσι στην κατάκτηση της 2ης θέσης στην κανονική περίοδο και στην 3η μετά τα πλέι οφ. Η παρουσία του Έλληνα προπονητή στον κιτρινόμαυρο πάγκο μόνο απαρατήρητη δεν πέρασε, καθώς συνοδεύτηκε από μία σειρά από ρεκόρ, αλλά και από ηχηρές αποτυχίες, όπως το φετινό 0-5 από τον ΠΑΣ Γιάννινα και πολύ άτυχες στιγμές, όπως το γκολ του Μπουχαλάκη την περασμένη περίοδο έπειτα από λάθος του Κουέστα, που στέρησε στους κιτρινόμαυρους την πρόκριση επί του Ολυμπιακού στο κύπελλο.

Τα ρεκόρ του 53χρονου τεχνικού

-511 μέρες, 17 μήνες, ο μακροβιότερος προπονητής από το 1995 και μετά.

-30 νίκες, 17 ισοπαλίες και 19 ήττες. Ο Άρης πέτυχε 71 γκολ και δέχτηκε 53.

-Πέρσι ο Άρης τερμάτισε 2ος στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και 3ος με τη λήξη των πλέι οφ, εξασφαλίζοντας έξοδο στην Ευρώπη (για τρίτη συνεχόμενη σεζόν). Αυτό συνέβη έπειτα από 40 χρόνια και τη σεζόν 1980-’81. Προηγουμένως το είχε επαναλάβει τις χρονιές 1968-1969-1970.

-Πέρσι ο Άρης κέρδισε τα 15 από τα 26 παιχνίδια της κανονικής περιόδου, σημειώνοντας 57.7% ποσοστό νικών. Είναι το τέταρτο καλύτερο ποσοστό στην ιστορία του Άρη και το καλύτερο από τη σεζόν 1978-’79.

-Δέχθηκε 26 τέρματα, γεγονός που τον κατέστησε την δεύτερη καλύτερη άμυνα στο πρωτάθλημα, έπειτα από τη σεζόν 1982-’83.

-Στην αρχή της περσινής περιόδου κέρδισε τα 7 από τα 9 του παιχνίδια, κάτι που έχει καταφέρει σε δύο μόνο περιπτώσεις, τις σεζόν 1973-’74 και 1980-’81.

-Είναι ο δεύτερος προπονητής στην ιστορία του Άρη σε αριθμό νικών σε μια σεζόν πίσω από τον Αποστόλ Τσατσέφσκι και τις 22 που είχε πετύχει τη σεζόν 1978-’79.

-Συγκέντρωσε 8 εκτός έδρας νίκες σε μια αγωνιστική περίοδο. Το προηγούμενο ρεκόρ κατείχε ο Ντούσαν Μπάγεβιτς.

-Ο συνολικός αριθμός νικών του τον τοποθετεί στην 10άδα των κορυφαίων προπονητών στην ιστορία της ομάδας.

-Με τον Άρη έκανε ντεμπούτο ως προπονητής στην Ευρώπη. Τα ματς με την Αστάνα ήταν τα πρώτα ευρωπαϊκά στην καριέρα του.

Τα ματς που τον σημάδεψαν

-Το 2-2 με ΠΑΟΚ πέρσι, από 0-2

-Ο αποκλεισμός από την Λαμία στο κύπελλο και τα τρία σερί ματς με την ομάδα της Φθιώτιδας που δεν μπόρεσε ο Άρης να σκοράρει.

-Ο αποκλεισμός από τον Ολυμπιακό με το απίστευτο γκολ του Μπουχαλάκη, ο οποίος είχε κλέψει με το κεφάλι την μπάλα από την αγκαλιά του Κουέστα.

-Φέτος το 0-5 από ΠΑΣ, η πιο βαριά ήττα εντός στην ιστορία του Άρη.

-Νίκησε ΑΕΚ και Παναθηναϊκό στην Αθήνα την ίδια σεζόν, κάτι που είχε να πετύχει ο Άρης πολλά χρόνια.

-Η νίκη επί του ΠΑΟΚ φέτος στην Τούμπα ήταν η πρώτη μετά από 11 χρόνια.