Επιβλητικό διπλό της ΑΕΚ επί της Ρέτζιο Εμίλια

Metrosport Team12 Οκτωβρίου 2022

Μέσα από μία εμφάνιση κυριαρχίας στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, η ΑΕΚ σημείωσε την πρώτη νίκη της στο φετινό BCL περνώντας από την Ιταλία με το 84-73 επί της Ρέτζιο Εμίλια. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη στηρίχθηκε στην άμυνα της και ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό μετά την πρώτη περίοδο, επέβαλλε το παιχνίδι της στέλνοντας τη διαφορά ακόμη και πάνω από τους 20.

Μετά το 19-18 του 10ου λεπτού, η ΑΕΚ κυριάρχησε ολοκληρωτικά. Με το επιμέρους 33-17 της δεύτερης περιόδου έβαλε το νερό στο αυλάκι αφού πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 15 (36-51). Στις αρχές της τέταρτης περιόδου προηγήθηκε ακόμη και με 22 πόντους για να φτάσει στο αποτέλεσμα που της ανοίγει τον δρόμο προς την επόμενη φάση, είτε απευθείας προς τους «16», είτε προς τα play in.

Για την ΑΕΚ ο Αλεξάντερ Μάντσεν είχε 17 πόντους, επτά ριμπάουντ, ο Ακίλ Μίτσελ 12 πόντους και εννιά ριμπάουντ, ο Κάμερον ΜακΓκριφ 12 πόντους και ο Τιμ Φρέζιερ 10 πόντους, πέντε ριμπάουντ και έξι ασίστ.