Επιτέλους τρίποντο για Γουλβς, κερδισμένη η Σέφιλντ

Metrosport Team03 Φεβρουαρίου 2021

Νίκη για τη Γουλβς, η οποία επικράτησε με ανατροπή της Άρσεναλ (2-1) στο «Μολινό» και πανηγύρισε το πρώτο τρίποντό της έπειτα από οχτώ αγωνιστικές. Η  Άρσεναλ άνοιξε το σκορ στο 32’ με τον Πέπε μετά από ατομική προσπάθεια. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όμως, ο Νταβίντ Λουίς εκανε πέναλτι, αφού ανέτρεψε τον Γουίλιαν Ζοσέ στην περιοχή των φιλοξενούμενων. Ο Βραζιλιάνος αμυντικός αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, ενώ ο Ρούμπεν Νέβες εκτέλεσε εύστοχα την «εσχάτη των ποινών» και ισοφάρισε (45’+5’). Η ανατροπή των «λύκων» ολοκληρώθηκε στο 49’, με απίθανο σουτ του Μουτίνιο έξω από την περιοχή, που έγραψε το 2-1.

Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ ηταν η κερδισμένη της αναμέτρησης με την Γουέστ Μπρομ. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 41’ όταν ο Φίλιπς πλάσαρε από κοντά σε κενή εστία αλλά στο 56' ο Μπογκλ ισοφάρισε και στο 73΄ο Σαρπ έκανε το 2-1 με προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής.