Επιστροφή στις νίκες για τη Φενέρ του Πέλκα και μοναξιά στην κορυφή

Πέτρος Χαριζακλής21 Νοεμβρίου 2020

Την πέμπτη του φετινή εμφάνιση με τη φανέλα της Φενερμπαχτσέ πραγματοποίησε ο Δημήτρης Πέλκας, με την ομάδα του να επιστρέφει στις νίκες και μάλιστα με εμφατικό τρόπο. Η Φενέρ διέλυσε με 5-1 τη Γκεντσλερμπιρλιγκί εκτός έδρας και πλέον είναι μόνη της στην κορυφή, με την Αλάνιασπορ να την ακολουθεί έχοντας δύο ματς λιγότερα.

Ο Πέλκας έπαιξε για 63 λεπτά, έγινε αλλαγή από τον Τουφάν, και είχε καλή παρουσία στο παιχνίδι. Στο 0-1 στο 14ο λεπτό ο Πέλκας έκανε το ένα-δύο με τον Γιαντάς που άνοιξε το σκορ, με τη γηπεδούχο να ισοφαρίζει στο 31’ με τον Αντζελο.

Ο Περότι στο 38ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Φενέρ, με τον Πέλκα να δίνει την τελική πάσα στον Σόσα στο 47’ για το 1-3. Λίγο αργότερα ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ είχε δοκάρι σε ένα γυριστό σουτ αλλά η φάση ακυρώθηκε για οφσάιντ στην αρχή της.

Στο 69ο λεπτό ο Περότι ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 1-4 με ωραίο σουτ ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Τουφάν με κοντινή προβολή έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.