Επικός Καρνεζέκι: Έπιασε και την επανάληψη του πέναλτι Σασουόλο (vid)

Metrosport Team18 Φεβρουαρίου 2024

Ο τερματοφύλακας της Αταλάντα, Μάρκο Καρνεζέκι εντυπωσίασε με επεμβάσεις back to back σε πέναλτι της Σασουόλο.

Διπλό «όχι» του 23χρονου τερματοφύλακα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου της χθεσινής (17/2) αναμέτρησης μεταξύ της Αταλάντα και της Σασουόλο, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν τελικά με 3-0.

Πιο συγκεκριμένα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους του αγώνα και όσο το σκορ ήταν 1-0, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι με τον Πιναμόντι να πηγαίνει στην άσπρη βούλα. Ωστόσο ο Καρνεζέκι έπεσε σωστά και κράτησε το μηδέν στην εστία του, όμως το VAR διέταξε την εκτέλεση του πέναλτι διαπιστώθηκε πως ο τερματοφύλακας της Αταλάντα δεν πατούσε στη γραμμή.

Έτσι, ο Πιναμόντι έστησε και ξανά την μπάλα στα 11 μέτρα και αυτή την φορά την έστειλε στην απέναντι γωνία. Αλλά και πάλι ο Καρνεζέκι διάλεξε την σωστή πλευρά και απέκρουσε το πέναλτι, όντας “νόμιμος” αυτή την φορά.