Ασύλληπτος Τζόλης με δύο γκολ και δύο ασίστ στο ονειρικό ντεμπούτο του με τη Νόριτς (vids)

Πέτρος Χαριζακλής24 Αυγούστου 2021

Ο ΠΑΟΚ τον πούλησε έναντι 11+2 εκατομμυρίων ευρώ στην αγγλική Νόριτς. Εκείνος έμεινε στον πάγκο στα δύο πρώτα παιχνίδια της Πρέμιερ Λιγκ κόντρα σε Λίβερπουλ και Σίτι. Την Τρίτη (24/8) όμως ήταν η μέρα του. Ο λόγος για τον Χρήστο Τζόλη, ο οποίος έκανε επικό ντεμπούτο με τη φανέλα της Νόριτς στο 6-0 επί της Μπόρνμουθ για το Λιγκ Καπ Αγγλίας.

Ο 19χρονος Ελληνας δεν θα μπορούσε να φανταστεί καλύτερο πρώτο παιχνίδι με τα «καναρίνια» ούτε στα πιο τρελά του όνειρα. Τα πράγματα ξεκίνησαν ιδανικά με γκολ στο 12ο λεπτό για το 1-0. Στο 33' έβγαλε ασίστ στον Ραπ για το 3-0, ενώ ενδιάμεσα η Νόριτς είχε πετύχει κι άλλο γκολ με τον ΜακΛιν.

Η ομάδα του Φάλκε δεν σταμάτησε στο δεύτερο ημίχρονο και πέτυχε άλλα τρία γκολ. Στο 49' ο Σάρτζεντ έγραψε το 4-0 και ο Τζόλης στο 66ο λεπτό το 5-0. Εννέα λεπτά αργότερα ο Τζόλης είχε την ευκαιρία για να κάνει χατ-τρικ, ωστόσο λειτούργησε ομαδικά και έδωσε έτοιμο γκολ στον Σάρτζεντ για το 6-0. Ετσι, ολοκλήρωσε το ματς με δύο γκολ και δύο ασίστ.

Ο Δημήτρης Γιαννούλης μπήκε αλλαγή στο 76ο λεπτό στη θέση του Γουίλιαμς.

Ο Xρήστος Τζόλης αναδείχθηκε μετά το τέλος του αγώνα MVP.