Έπεσε μαχόμενος ο ΠΑΟΚ, στον τελικό ο Παναθηναϊκός

Δημήτρης Καλαϊτζής05 Ιουλίου 2020

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να κάνει την υπέρβαση και μοιραία έχασε για δεύτερη φορά από τον Παναθηναϊκό με 3-0 σετ και έμεινε εκτός τελικών της Volley League

Ο Δικέφαλος μένει εκτός τελικών μετά από πέντε συνεχείς παρουσίες, ενώ οι «πράσινοι» δίνουν το παρών εκεί μετά από δέκα ολόκληρα χρόνια. Αντίπαλός του θα είναι ο Ολυμπιακός που πέταξε εκτός με 2-1 νίκες τον Φοίνικα Σύρου.

Στο πρώτο σετ οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το δεύτερο τάι μπρέικ. Κάπου εκεί, η ομάδα του Ανδρεόπουλου ανέβασε στροφές, πέρασε με τρεις πόντους (17-20) κι εν τέλει έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 21-25.

Στο δεύτερο σετ, ο Παναθηναϊκός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος και έφτασε με άνεση στην κατάκτησή του με 25-18.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ αν και βρέθηκε να προηγείται με τρεις (10-7), δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ του προβάδισμα, με τον Παναθηναϊκό να απαντά με ένα επιμέρους σκορ 5-1 και να περνάει μπροστά. Οι φιλοξενούμενοι το διατήρησαν μέχρι τέλους και έφτασαν στο 3-0 και παράλληλα πήραν το δεύτερο εισιτήριο για τον τελικό της Volley League.

Τα σετ 0-3: 21-25, 18-25, 18-25