Επεισοδιακή πρόκριση της ΑΕΛ στα πέναλτι, ο Παπαπέτρου έδωσε ανύπαρκτο πέναλτι

Metrosport Team26 Οκτωβρίου 2021

Επεισοδιακή μπορεί να χαρακτηριστεί η πρόκριση της ΑΕΛ επί του ΠΑΣ Γιάννινα στο Αλκαζάρ, καθώς οι «βυσσινοί» προκρίθηκαν στα πέναλτι με 3-1 (κανονική διάρκεια 1-1) έχοντας πάρει στην κανονική διάρκεια ένα ανύπαρκτο πέναλτι. Ο ΠΑΣ έβγαλε ανακοίνωση κατά της διαιτησίας την ώρα του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες στις αρχές του δευτέρου μέρους. Η φάση ξεκίνησε από κόρνερ, ο Μπέρτος έπιασε την κεφαλιά και ο Όγκμποε εκτέλεσε με το δεξί, με τον Γκαρντάφσκι να αποκρούει πάνω στη γραμμή, με την μπάλα να βρίσκει στο σαγόνι του. Οι παίκτες της ΑΕΛ ζήτησαν έντονα πέναλτι για χέρι, ο Παπαπέτρου δε σφύριξε κάτι, όμως σταμάτησε το παιχνίδι λίγα δευτερόλεπτα μετά, και έστειλε τους «βυσσινί» στα 11 βήματα.

Η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ κερδίζοντας ανέλπιστα ένα πέναλτι, καθώς και την αποβολή του Γκαρντάφσκι, και τον Μαυριά να μην απαρνείται το «δώρο» του διαιτητή Παπαπέτρου. O Γερμανός παίκτης του ΠΑΣ ήταν μέσα στην απορία και δικαίως.

Λίγο αργότερα ο ΠΑΣ ισοφάρισε με καθαρό πέναλτι που εκτέλεσε ο Κάργας.

Στο 9ο λεπτό της παράτασης η ομάδα των Ιωαννίνων είχε τεράστια ευκαιρία με τον Σάλιακα.

Τελικά η ΑΕΛ πήρε την πρόκριση στα πέναλτι με 3-1, με τον ΠΑΣ να αστοχεί σε τρεις εκτελέσεις.