Εντυπωσιακό παιχνίδι στο «Ντε Κάιπ» με ηττημένη τη Μαρσέιγ, μοιρασιά στο Λέστερ-Ρόμα

Πέτρος Χαριζακλής28 Απριλίου 2022

Ενα εντυπωσιακό παιχνίδι με πέντε τέρματα παρακολουθήσαμε στο «Ντε Κάιπ», με την Φέγενορντ να αποκτά ισχνό προβάδισμα πρόκρισης με τη νίκη 3-2 επί της Μαρσέιγ.

Μόλις στο 18' ο Ντέσερς μετά από τακουνάκι του Σινιστέρα, άνοιξε το σκορ για την γηπεδούχο.

Δύο λεπτά αργότερα ο Σινιστέρα έγινε σκόρερ και με ωραίο γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στη Φέγενορντ.

Στο 28ο λεπτό η Μαρσέιγ έδειξε ζωντανή στο παιχνίδι και κόντρα στη του αγώνα, μείωσε σε 2-1. Ο Ντιένγκ με ωραίο δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ολλανδικής ομάδας.

Πριν το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 40', η Μαρσέιγ επέστρεψε στο ματς. Ο Γκέρσον πήρε το ριμπάουντ μετά την απόκρουση του Μαρτσιάνο και με αριστερό σουτ ισοφάρισε σε 2-2.

Με το καλησπέρα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ντέσερς εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας της Μαρσέιγ και με κοντινό σουτ έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Φέγενορντ.

Στην Αγγλία, Λέστερ και Ρόμα έμειναν στο 1-1 και θα λύσουν τις διαφορές τους σε μια εβδομάδα στην Αιώνια Πόλη.

Στο 15ο λεπτό η Ρόμα άνοιξε το σκορ με τον Πελεγκρίνι να σκοράρει με ωραίο διαγώνιο σουτ.

Στο 67' ο Μπαρνς έκανε ωραία μπαλιά από τα αριστερά και ο Λουκμαν από κοντά ισοφάρισε για τη Λέστερ.