Ένας Γιάννης δεν φέρνει πάντα την άνοιξη

Metrosport Team17 Φεβρουαρίου 2021

Στην τρίτη εντός έδρας ήττα τους σε 12 παιχνίδια και μάλιστα σε ένα ιδιαίτερο ματς αφού για πρώτη φορά έγινε παρουσία κόσμου (250), υποχρεώθηκαν οι Μπακς. Τους νίκησαν οι Ράπτορς σε ένα από τα έξι ματς της ημέρας του ΝΒΑ, με 124-113. Ήταν η τέταρτη διαδοχική ήττα των «ελαφιών» που έπεσαν στο Νο3 της Ανατολής αφού τους προσπέρασαν οι Νετς.

Ο Φρεντ ΒανΒλιτ οδήγησε τους νικητές με 33 πόντους και επτά ασίστ ενώ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε ότι περνούσε από το χέρι του με 34 πόντους, 10 ριμπάουντ και οχτώ ασίστ.

Ο Λεμπρόν Τζέιμς πήρε από το χέρι τους Λέικερς και στη Μινεσότα. Οι πρωταθλητές επιβλήθηκαν των Τίμπεργουλφς με 112-104 και ο «Βασιλιάς» έδωσε μία ακόμη παράσταση με 30 πόντους, 13 ριμπάουντ και επτά ασίστ.

Νίκη με ανατροπή σημείωσαν μέσα στην Αριζόνα οι Νετς. Βρέθηκαν πίσω με 21 πόντους στο ημίχρονο (75-54) αλλά κατάφεραν να επιβληθούν των Σανς με 128-124 με 38 πόντους, 11 ασίστ και επτά ριμπάουντ του Τζέιμς Χάρντεν. Για τους γηπεδούχους ο Κρις Πολ είχε 29 πόντους και επτά ασίστ.

Η επιστροφή από το -21 του ημιχρόνου αποτελεί τη μεγαλύτερη ανατροπή των Νετς από το 1976 όταν και μπήκαν στο ΝΒΑ...

Στην Οκλαχόμα οι Μπλέιζερς καθοδηγούμενοι από τον Ντέμιαν Λίλαρντ που είχε 31 πόντους, 10 ασίστ και επτά ριμπάουντ, νίκησαν τους Θάντερ με 115-104.

Τι κι αν δεν κατάφεραν να περιορίσουν τον Νίκολα Γιόκιτς που είχε 43 πόντους, έξι ριμπάουντ και πέντε ασίστ; Οι Σέλτικς επικράτησαν των Νάγκετς με 112-99, έχοντας κορυφαίο τον Τζέιλεν Μπράουν που είχε 27 πόντους.

Ο Γιόκιτς σημείωσε την τρίτη φετινή «40άρα» του, ενώ πριν την φετινή σεζόν είχε τέσσερις συνολικά στην καριέρα του και δεν πέρασε ποτέ τη μία στην εξέλιξη μιας σεζόν.

Τέλος στο Μέμφις σε ένα μονόπλευρο παιχνίδι, οι Πέλικανς διέλυσαν τους Γκρίζλις με 144-113 με 31 πόντους, επτά ριμπάουντ και έξι ασίστ του Ζάιον Ουίλιαμσον.