Ένα τραγικό λάθος χαντάκωσε την Σαουδική Αραβία κόντρα στην Πολωνία

Metrosport Team26 Νοεμβρίου 2022

Μπορεί η Σαουδική Αραβία να μπήκε εντυπωσιακά στο Μουντιάλ του Κατάρ κερδίζοντας την Αργεντινή, ωστόσο, απέναντι στην Πολωνία τα βρήκε μπαστούνια.

Η παρέα του Λεβαντόφσκι προηγήθηκε στο 39' με τον Ζιελίνσκι, οι Σαουδάραβες, πάντως, συνήλθαν άμεσα και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημίχρονου κέρδισαν πέναλτι, το οποίο, όμως, δεν μετέτρεψε σε γκολ ο Αλ Ντασάρι.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν στο δεύτερο μέρος για την ισοφάριση, ωστόσο, χαντακώθηκαν από ένα τραγικό λάθος στην άμυνα στο 82', το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Λεβαντόφσκι και έγραψε το τελικό 2-0, πετυχαίνοντας το πρώτο του τέρμα σε Μουντιάλ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Πολωνία: Σέσνι, Μπερεσίνσκι, Γκλικ, Κίβιο, Κας, Καμίνσκι, Κριχόβιακ, Φρανκόβσκι, Μπιέλικ, Ζιελίνσκι (63' Καμίνσκι), Μίλικ (71' Πιόντεκ), Λεβαντόβσκι.

Σαουδική Αραβία: Αλοβάις, Αμπουλαϊχί, Αμπντουλχαμίντ, Αλ Αμρί, Αλ Μπουραΐκ (65' Αλ Γκανάμ), Αλ Μπουραϊκάν, Αλ Μάλκι, Κάνο, Αλ Νταουσάρι, Αλ Ναχέι (46' Αλ Αμπίντ), Αλ Σεχρί.