Elite League: Φοβερή ανατροπή του Ηρακλή (70-72) στα Μέγαρα με τρίποντο buzzer beater του Σπρίντζιου! (Pics&Vids)

Παναγιώτης Σωτηρόπουλος17 Απριλίου 2024

Με μεγάλο τρίποντο του Μιχάλη Σπρίντζιου στα 2,9 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα ο Ηρακλής πήρε μεγάλο διπλό με 70-72 στα Μέγαρα επί της ΝΕΜ.

Οι «κυανόλευκοι» μείωσαν τη σειρά των αγώνων σε 2-1 και φιλοδοξούν να ισοφαρίσουν σε 2-2 στο Ιβανώφειο και να φτάσουν πρώτοι στις 4 νίκες για να περάσουν στο Final 4 της Elite League.

Ο Ηρακλής μείωσε σε 2-1 τη σειρά των αγώνων και περιμένει στο Ιβανώφειο τη ΝΕΜ.

Την πρώτη νίκη από τις τέσσερις που χρειάζεται για να περάσει στο Final 4 της Elite League πέτυχε το απόγευμα της Τετάρτης (17/4) ο Ηρακλής στα Μέγαρα με μεγάλο τρίποντο στο φινάλε του Μιχάλη Σπρίντζιου.

Ο Ηρακλής βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ και σε θέση να «κυνηγάει» τη ΝΕ Μεγαρίδας στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, με κακές επιλογές και δεν κατάφερε να περάσει μπροστά απέναντι στους γηπεδούχους.

Το ημίχρονο έκλεισε με τη ΝΕ Μεγαρίδας μπροστά στο σκορ με απόσταση ασφαλείας 37-29 και τον Ηρακλή να προκαλεί προβληματισμό σε άμυνα και επίθεση.

Εξαπέλυσε αντεπίθεση στο δεύτερο

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλής έκανε την αντεπίθεσή του βελτιώνοντας την εικόνα του και κάλυψε τη διαφορά.

Κατάφερε να κλείσει την 3η περίοδο με διαφορά στους 4 πόντους 56-52, με μεγάλο τρίποντο του Μαστρογιαννόπουλου στο οποίο φάνηκε να υπάρχει και φάουλ που δε δόθηκε.

Παρ’ ότι διαιτητικά σε αρκετές φάσεις οι «κυανόλευκοι» δέχθηκαν άδικες αποφάσεις, κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους και έφτασαν στο -1 με 56-55, με καλή άμυνα και λύσεις στο σκοράρισμα.

Στη συνέχεια ωστόσο αν και στην άμυνα ξεκίνησαν αποτελεσματικά, επιθετικά πέταξαν ευκαιρίες για… προσπέραση στη διάρκεια του 3ου δεκαλέπτου.

Ο Ηρακλής πέρασε τελικά μπροστά στο σκορ 58-59 περίπου 6:30 πριν τη λήξη του αγώνα.

Με το σκορ στο ταμπλό να δείχνει 61-63 και σχεδόν 3 λεπτά πριν τη λήξη η ΝΕ Μεγαρίδας πήρε προβάδισμα 64-63 με μεγάλο τρίποντο και με τον Ηρακλή να χάνει και την κατοχή στην επόμενη φάση.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 70-65, αλλά ο Ηρακλής μπήκε ξανά στο ματς με εύστοχες επιθέσεις και καλή άμυνα στο 70-69.

Στην τελευταία επίθεσή του ο Ημίθεος κέρδισε φάουλ με τον Κάρι 10,4 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Στην επαναφορά ο Σοκ πάσαρε στον Κάρι και εκείνος είδε μόνο τον Σπρίντζιο που με μεγάλο τρίποντο από την αριστερή γωνία έβαλε τον Ηρακλή μπροστά με 70-72 στα 2,9 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, με τους γηπεδούχους να μην καταφέρνουν να σκοράρουν στην τελευταία τους προσπάθεια.

Διαιτητές: Τσαρούχα – Τσιμπούρης – Λουλουδιάδης (Παυλόπουλος)

Δεκάλεπτα: 24-16, 37-29, 65-52, 70-72

Νεανική Εστία Μεγαρίδας (Μάνταλος): Μπράντφορντ 15 (3), Μαλούκος, Γκάτζιας 11 (3), Ζαραϊδώνης 10 (1), Τσόχλας 3 (1), Κοκορέλης 3 (1), Καλλινικίδης 2, Αρνόκουρος 4, Μαντίκος 6 (2), Γερομιχαλός 16.

Ηρακλής (Κακιούσης): Παπαρέγκας 3 (1), Σοκ 3 (1), Πουλιανίτης 2, Πράπας, Μαλέσεβιτς 15 (1), Σπρίντζιος 3 (1), Κάρι 13 (1), Κώττας 8, Σαρικόπουλος 9, Μαστρογιαννόπουλος 16 (2).