ΕΚΑΣΘ:Πρωταθλητής Θεσσαλονίκης ο Άρης στις Κορασίδες

Στέλιος Παρθενάκης17 Ιουλίου 2020

Πρωταθλητής Θεσσαλονίκης αναδείχθηκε ο Άρης στις Κορασίδες, κερδίζοντας στον τελικό τον Παναθλητικό Συκεών με 53-44 στην παράταση μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Τα κορίτσια της Παναγιώτας Τσαμπούρη και του Σίμου Συρόπουλου διατήρησαν το αήττητο καθ’ όλη τη διάρκεια της χρονιάς και κατέκτησαν πανάξια τον τίτλο.

Στις δύο προηγούμενες αγωνιστικές είχαν κερδίσει κατά σειρά τον Αριστοτέλη Σταυρού με 67-26 και τον ΠΑΟΚ με 57-39 στο Final 4 της ΕΚΑΣΘ και τις επόμενες ημέρες θα διεκδικήσουν τον πανελλήνιο τίτλο.

Οι πρωταθλήτριες πανηγύρισαν την κατάκτηση του τροπαίου με συνθήματα για τον Άρη.

Δεκάλεπτα: 17-8, 23-20, 30-29, 41-41, 53-44

Διαιτητές: Πράττος-Βασιλόπουλος

Aρης (Τσαμπούρη- Συρόπουλος): Καρβουνιάδου 14(2), Κυρπιζλίδου 4, Παρακεντέ, Αθανασίου 2, Καπουκρανίδου, Ατζέμη, Δροσούνη 16(1), Σκανδαλάρη, Βλάχου 5, Εφραιμίδου 6, Ρίμπα, Τόλη 6.

Παναθλητικός (Μακρής- Διαβολεμένου): Σαριδάκη, Αντωνίου 4(1), Μπαξεβάνου 11(2), Τσαγκαράκη, Παπαδοπούλου, Καρακίτσου, Καρύδα, Σβορώνου 18, Τσινασλανίδου, Σταματάκη 6, Σύρπα 5, Κοφινά.

ΣΗΚΩΣΕ ΤΟ...

Σήκωσέ το...

Posted by Α.Σ. ΑΡΗΣ - ARIS A.C. (Official) on Thursday, 16 July 2020

Τρίτος ο ΠΑΟΚ

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν στο φάιναλ-φορ της ΕΚΑΣΘ οι Κορασίδες του ΠΑΟΚ που επιβλήθηκαν με 54-42 του Αριστοτέλη Σταυρού ο οποίος πάλεψε τον αγώνα μέχρι το τέλος.

Ο «Δικέφαλος» που αγωνίστηκε χωρίς τις Κουμαντσιώτου, Παντώτη, πέρασε μπροστά μετά τη δεύτερη περίοδο, όμως στο τέλος η μαχητική ομάδα του Σταυρού μείωσε σε 42-40. Ένα σερί 12-2 για τον ΠΑΟΚ του έδωσε τη νίκη και το μετάλλιο.

Όλοι βέβαια οι αγώνες της ΕΚΑΣΘ για τις τελικές φάσεις γίνονται με πολύ αυστηρά μέτρα στην Μίκρα λόγω κορωνοϊού!