Έφυγε με το διπλό η Αναγέννηση Καρδίτσας από το Αλκαζάρ

Metrosport Team11 Μαρτίου 2023

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφυγε η Αναγέννηση Καρδίτσας από το Αλκαζάρ επικρατώντας με 1-0 της ΑΕΛ για τη 14η αγωνιστική της Super League 2.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και έφτασαν κοντά στο γκολ μόλις στο 1' όταν ο Γιάκος έκανε προσπάθεια από τα αριστερά ξεπερνώντας τρεις αντιπάλους, γύρισε τη μπάλα στον Πολίτη αλλά εκείνος αστόχησε.

Στο 17' απείλησαν με το ωραίο φάουλ του Παπαγεωργίου από τα αριστερά αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από τη δεξιά πλευρά της εστίας του Τσέλιου ενώ στο 20' ο Θωμαΐδης των «βυσσινί» εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το σύνολο του Περικλή Αμανατίδη έχασε καλή ευκαιρία στο 55' με τον Σουλούκο να σταματά το σουτ του Αθανασιάδη αλλά εν τέλει κατάφεραν να προηγηθούν στο 68ο λεπτό με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κοζορώνη.