Άλωσε το ΟΑΚΑ ο Ολυμπιακός (VIDEO)

Metrosport Team10 Οκτωβρίου 2020

Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής του πρώτου ντέρμπι στην EuroLeague με τον Παναθηναϊκό με 71-78 στο ΟΑΚΑ.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα στο σκορ και έφτασε δίκαια στο ροζ φύλλο αγώνα.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 12-22 στο πρώτο δεκάλεπτο και έφτασαν δυο φορές στο +15 (18-33 και 29-44) πριν οι «πράσινοι» μειώσουν στο 35-44 του ημιχρόνου.

Με μπροστάρη τον Παπαπέτρου οι γηπεδούχοι ψαλίδισαν κι άλλο τη διαφορά φτάνοντας στο -5 (57-62) στο 30'.

Όμως ο Ολυμπιακός είχε τις απαντήσεις, έφτασε ξανά στο +14 (54-68) και δεν κινδύνεψε μέχρι την κόρνα της λήξης.

Τα δεκάλεπτα: 12-22, 35-44, 57-62, 71-78.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Βόβορας): Παπαγιάννης 6, Όγκαστ 7, Παπαπέτρου 14 (1), Κασελάκης 7 (1), Φόστερ 15 (2), Νέντοβιτς 9 (1), Σάικς, Γουάιτ 5 (1), Μήτογλου 2, Μπέντιλ 1, Σαντ-Ρος 4.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάρισον 7, Σπανούλης 8 (1), Σλούκας 6 (1), Μάρτιν 8, Βεζένκοφ 9 (1), Πρίντεζης 17 (1), Παπανικολάου 3, Τζένκινς 5 (1), Έλις 5, ΜακΚίσικ 10.