Διαστημική η Σίτι, διέλυσε τη Λειψία με εξωγήινο Χάαλαντ!

Πέτρος Χαριζακλής14 Μαρτίου 2023

Μια Μάντσεστερ Σίτι από άλλον πλανήτη εμφανίστηκε στο «Ετιχαντ», σκορπίζοντας στους επτά ανέμους (7-0) τη Λειψία και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Η ομάδα του Γκουαρδιόλα έκανε τρομερή εμφάνιση, πέτυχε τρία γκολ σε κάθε ημίχρονο και έστειλε σπίτι της τη γερμανική ομάδα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο εξωγήινος Έρλινγκ Χάαλαντ που πέτυχε 5 τέρματα, ενώ ένα γκολ πέτυχε και ο Γκουντογκάν.

Ο Νορβηγός πέτυχε δύο γρήγορα γκολ μέσα σε δύο λεπτά (22'-24΄) βάζοντας τις βάσεις για την πρόκριση, στην αρχή με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και στη συνέχεια με καρφωτή κεφαλιά.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Χάαλαντ έφτασε στο χατ-τρικ με κοντινή προβολή.

Με το καλησπέρα στο δεύτερο μέρος (49') ο Γκουντογκάν έβαλε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ με τρομερή ενέργεια και διαγώνιο σουτ, ενώ στο 54ο λεπτό ο Χάαλαντ έφτασε στο καρέ τερμάτων με κοντινό σουτ.

Τελικά, στο 57' ο Νορβηγός στράικερ ολοκλήρωσε μια τρομερή εμφάνιση με το πέμπτο γκολ του και έφτασε στο 6-0 με κοντινό πλασέ.

Το τελικό 7-0 πέτυχε ο Ντε Μπρόινε στο 92ο λεπτό.