Διαστημική Γιουνάιτεντ και στο -5 από την κορυφή

Δημήτρης Καλαϊτζής20 Δεκεμβρίου 2020

Μια Μάντσεστερ να την πεις στο ποτήρι! Η ομάδα του Σόλσκιερ παίζοντας καταιγιστικό ποδόσφαιρο, ισοπέδωσε με 6-2 τη Λιντς μέσα στο «Ολντ Τράφορντ». Έτσι, οι «κόκκινοι διάβολοι» μ΄ αυτό το τρίποντο (έχουν έναν αγώνα λιγότερο) ανέβηκαν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, ενώ μείωσαν στους πέντε βαθμούς την απόστασή τους από την κορυφή και τη Λίβερπουλ.

Ο χορός των γκολ άνοιξε μόλις στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης με τον ΜακΤόμινεϊ να κάνει το 1-0, για να έρθει ο ίδιος παίκτης στο αμέσως επόμενο λεπτό να δώσει αέρα δυο τερμάτων στους γηπεδούχους.

Τα πάντα τελείωσαν με τη συμπλήρωση 20 λεπτών αγώνα, με τον Μπρούνο Φερνάντες να γράφει το 3-0.

Στο 37΄ ήταν σειρά του Λίντελοφ να χριστεί σκόρερ και να γράψει το 4-0.

Η Λιντς μείωσε σε 4-1 με τον Κούπερ στο 42΄.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι και στην επανάληψη, καθώς έκαναν το 5-1 με τον Τζέιμς στο 66΄ και τέσσερα λεπτά μετά ο Φερνάντες με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 6-1.

Στο 73΄ ο Ντάλας μείωσε σε 6-2, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.