Με υπογραφή Ομπαμεγιάνγκ στον τελικό η Άρσεναλ

Metrosport Team19 Ιουλίου 2020

Με δύο γκολ του Πιερ Ομπαμεγιάνγκ η Άρσεναλ επικράτησε με 2-0 της Μάντσεστερ Σίτι και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Γουέμπλεϊ. Οι κανονιέρηδες ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο, άντεξαν την πίεση του αντιπάλου και στο β΄μέρος κλείδωσαν την πρόκριση.

Η ομάδα του Αρτέτα προειδοποίησε στο 16ο λεπτό με τον Ομπαμεγιάνγκ  και τρία λεπτά αργότερα πήρε το προβάδισμα όταν ο άσος από την Γκαμπόν κέρδισε τον Έντερσον και έγραψε το 1-0. Οι «κανονιέρηδες» πήραν τα ηνία του αγώνα, δημιούργησαν ευκαιρίες αλλά δεν κατάφεραν να διευρύνουν το υπέρ τους αποτέλεσμα. Η Σίτι δυσκολευόταν να βρει χώρος για να ψάξει την αντίδραση.

Το ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο όπου ο Ομπαμεγιάνγκ χτύπησε για δεύτερη φορά δίνοντας σαφέστατο προβάδισμα πρόκρισης, Η Άρσεναλ ήταν προσεκτική έως και το φινάλε και κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό του Γουέμπλεϊ όπου θα συναντήσει μια εκ των Γιουνάιτεντ ή Τσέλσι.