Δια χειρός Χάνλαν πέρασε νικηφόρα από το Μεσολόγγι ο Ηρακλής

Δημήτρης Καλαϊτζής05 Δεκεμβρίου 2020

Με επτά συνεχόμενους πόντους του Χάνλαν στα τελευταία λεπτά, ο Ηρακλής κατάφερε να αποδράσει από την έδρα του Μεσολογγίου (71-68) και να φτάσει τις τέσσερις νίκες στο Πρωτάθλημα.

Αντίθετα, οι νεοφώτιστοι γνώρισαν την τρίτη τους ήττα στην κατηγορία.

Ο Ηρακλής από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης πήρε αέρα πέντε πόντων (5-10), ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (13-17).

Στα μέσα της δεύτερης περιόδου, το συγκρότημα του Βαγγέλη Ζιάγκου εκτόξευσε τη διαφορά στο +10 (18-28), ωστόσο το Μεσολόγγι έβγαλε αντίδραση, έτρεξε ένα σερί 10-0 και ισοφάρισε σε 28-28, ενώ το ημίχρονο βρήκε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους με 35-33.

Με το ξεκίνημα του τρίτο δεκαλέπτου οι νεοφώτιστοι πέρασαν μπροστά με τέσσερις, όμως στη συνέχεια οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο και το τέλος της περιόδου τις βρήκε ισόπαλες 47-47.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ηρακλής αν και προηγήθηκε με επτά πόντους (57-64), είδε το Μεσολόγγι με ένα σερί 8-0 να περνάει μπροστά (65-64), όμως κάπου εκεί ο Χάνλαν έδειξε την κλάση του και με επτά συνεχόμενους πόντους χάρισε τη νίκη στους «κυανολεύκους».

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 33-35, 47-47, 68-71

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Καλαμπάκος): Φέργκιουσον 2 (1/9 σουτ), Αγραβάνης 6 (1/8 σουτ), Μοτσενίγος 10 (2), Αμάρντι 11 (3/6 τρίποντα), Μπράουν 15 (6/10 δίποντα, 3/6 βολές, 16 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 6 (1), Ναούμης, Σαχπατζίδης 2, Χατζηνικόλας 13 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάθις 3 (1).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ζιάγκος): Σχίζας 5 (1), Μπόουλιν 3 (1/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Μουρ 3 (1), Ντάνιελ 2 (5 ριμπάουντ), Χάνλαν 14 (2/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Σαγκς 10 (2), Τσαϊρέλης 10, Βεργίνης 9 (3/7 τρίποντα), Γκιουζέλης 9 (1), Χάτσερ 6 (1).