Δεύτερη νίκη της Αϊντραχτ και μετά από 42 χρόνια σε τελικό - Σπουδαία πρόκριση για Ρέιντζερς

Πέτρος Χαριζακλής05 Μαΐου 2022

Μετά το 2-1 στο Λονδίνο επί της Γουέστ Χαμ, η Αϊντραχτ Φρανκφούρτης πήρε και δεύτερη νίκη (1-0) στα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ επί των «σφυριών» και προκρίθηκε σε τελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης μετά από 42 χρόνια. Η «Κόμερζμπανκ Αρένα» ήταν γεμάτη και η ατμόσφαιρα από τους φίλους των «αετών» ήταν εντυπωσιακή.

Το γκολ της νίκης πέτυχε ο Μπορέ στο 26ο λεπτό με πλασέ μετά από σέντρα του Κνάουφ.

Το άλλο εισιτήριο για το τελικό της Σεβίλλης, πήρε η Ρέιντζερς που κέρδισε με 3-1 την Λειψία και ανέτρεψε την ήττα του πρώτου αγώνα. Οι «Τζερς» μετά από 14 χρόνια επιστρέφουν σε τελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Το σκορ άνοιξε για τους Σκωτσέζους ο Ταβερνιέ στο 18ο λεπτό.

Εξι λεπτά αργότερα ο Καμαρά με ένα υπέροχο πλασέ «έγραψε» το 2-0 και έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση της ομάδας του.

Στο 70' ο Ενκουκού μείωσε σε 2-1 με πλασέ στην κίνηση και έβαλε την Λειψία στο κόλπο της πρόκρισης.

Δέκα λεπτά αργότερα όμως, η Ρέιντζερς δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Μια σέντρα από αριστερά, μια αναπουμπούλα στην άμυνα της Λειψίας και ο Λάντστραμ με πλασέ «έγραψε» το 3-1 και έστειλε τους οπαδούς της ομάδας του στα ουράνια.