Δεύτερη νίκη για την ΑΕΛ, πήρε το θεσσαλικό ντέρμπι κόντρα στη Νίκη Βόλου

Metrosport Team19 Νοεμβρίου 2022

Η ΑΕΛ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της Θεσσαλίας. Οι «βυσσινί» έχοντας στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα τον έλεγχο, επικράτησαν με 1-0 της Νίκης Βόλου για την 3η αγωνιστική της Super League 2 και έφτασαν έτσι τους 6 βαθμούς, ανεβαίνοντας προσωρινά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του βορείου ομίλου.

Από την πλευρά τους οι Βολιώτες γνώρισαν την 2η ήττα τους στις 3 πρώτες αγωνιστικές; και έμειναν έτσι στον 1 βαθμό. Στα του αγώνα, αυτός κρίθηκε στο πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 37'. Στο λεπτό αυτό ο Όγκμποε με σουτ νίκησε τον Μπάγιτς διαμορφώνοντας το τελικό 1-0.

ΑΕΛ (Γκουτσίδης): Θεοδωρόπουλος, Θ. Παπαγεωργίου, Μαϊδανός, Γκοτζαμανίδης (79′ Μαξιμένκο), Ηλιάδης, Πλέγας (84′ Γαρουφαλιάς), Κ. Παπαγεωργίου (75′ Αντράντα), Θωμαΐδης, Όγκμποε, Πεντρόσο, Νικολιάς (84′ Τσουμάνης).

Νίκη Βόλου (Βοσνιάδης): Μπάγιτς, Κάσσος, Παναγιωτίδης, Δεληζήσης, Ανδρέου (57′ Μορέιρα), Γρομητσάρης, Μέτσε (67′ Τσουκαλάς), Κυριακίδης (67′ Γαβριηλίδης), Μιράντα, Μιλούνοβιτς (57′ Σιαφά), Ροχάνο.