Δεν τα κατάφερε ο Άρης κόντρα στον Ολυμπιακό

Δημήτρης Καλαϊτζής26 Νοεμβρίου 2022

Την ήττα με 3-1 σετ από τον Ολυμπιακό γνώρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Άρη στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος.

Οι ερυθρόλευκες ξεκίνησαν εντυπωσιακά τον αγώνα και πήραν εύκολα το πρώτο σετ με 25-18.

Στο δεύτερο σετ, ο Άρης μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 1-5, όμως ο Ολυμπιακός το γύρισε και πέρασε μπροστά με 11-9. Κάπου εκεί, οι κιτρινόμαυρες ανέβασαν εκ νέου στροφές και προηγήθηκαν με 16-21, όμως και πάλι ο Ολυμπιακός είχε απάντηση, ωστόσο δύο επιθέσεις της Τσούμπα έφεραν το 23-25 και την ισοφάριση στα σετ.

Με...φόρα ο Άρης από την κατάκτηση του σετ, προηγήθηκε στο τρίτο με πέντε αρχικά πόντους (2-7, 7-12) και στη συνέχεια με έξι (10-16), αλλά δεν κατάφερε να το κρατήσει μέχρι τέλος και μοιραία το έχασε, δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στις ερυθρόλευκες στα σετ (25-22).

Το τέταρτο και τελευταίο σετ ο Άρης δεν μπήκε...ποτέ στο παιχνίδι και ο Ολυμπιακός το κατέκτησε με σχετική ευκολία (25-11) και πήρε τη νίκη που τον φέρνει στο -2 από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ.