Δεν μπορεί χωρίς Μέσι-Νεϊμάρ η Παρί, πρώτη ήττα στη σεζόν!

Πέτρος Χαριζακλής01 Ιανουαρίου 2023

Η Παρί έπρεπε να αγωνιστεί για πρώτη φορά στη σεζόν χωρίς τον Νεϊμάρ που ήταν τιμωρημένος και τον Μέσι που έχει άδεια μετά την κατάκτηση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η πρωταθλήτρια Γαλλίας το πλήρωσε καθώς ηττήθηκε για πρώτη φορά στη σεζόν 2022-2023 με 3-1 από τη Λανς στο «Μπολάρ» και έχασε μετά από 10 μήνες στο γαλλικό πρωτάθλημα. Αυτή ήταν η 9η νίκη της Λανς στο γήπεδό της σε ισάριθμα παιχνίδια που έφερε τη διαφορά με την πρωτευουσιάνα στους τέσσερις βαθμούς.

Μόλις στο 5ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους ο Φρανκόφσκι, όμως η Παρί απάντησε μετά από τρία λεπτά ο Εκιτίκε. Στο 28' ο Οπέντα έδωσε ξανά προβάδισμα στη Λανς ενώ ο Κλοντ-Μορίς «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας από τον γαλλικό Βορρά.