Δεν -Χ-άρηκε κανείς στο «Έτιχαντ»

Δημήτρης Καλαϊτζής08 Νοεμβρίου 2020

Το μεγάλο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ δεν ανέδειξε νικητή, καθώς Μάντσεστερ Σίτι και Λίβερπουλ ήρθαν ισόπαλες 1-1 στο «Έτιχαντ».

Οι πρωταθλητές Αγγλίας άρχισαν με τους καλύτερους οιωνούς την αναμέτρηση, παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ χάρη την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαλάχ στο 13΄.

Η απάντηση από τους πολίτες ήρθε στο 31΄, με τον Ζεσούς να εκμεταλλεύεται την πάσα του Ντε Μπρόινε και να πλασάρει εύστοχα τον Άλισον, φέρνοντας το ματς στα ίσα.

Μάλιστα, έντεκα λεπτά μετά είχαν την ευκαιρία να φέρουν τούμπα το παιχνίδι, όμως ο Ντε Μπρόινε αστόχησε από τα έντεκα βήματα.

Στα επόμενα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τη Λίβερπουλ να πιάνει στη δεύτερη θέση την Τότεναμ, ενώ η ομάδα του Γκουαρδιόλα παρέμεινε στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.