Δεν άντεξε ο ΠΑΟΚ στον δεύτερο τελικό του League Cup

Metrosport Team13 Μαΐου 2022

Δεν άντεξε ο ΠΑΟΚ στον δεύτερο τελικό του League Cup «Νίκος Σαμαράς», γνωρίζοντας στο ΟΑΚΑ την ήττα με 3-0 από τον Παναθηναϊκό.

Στο πρώτο σετ, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την ώθηση της έδρας, μπαίνοντας καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Με τον Δικέφαλο να παρουσιάζει πρόβλημα στο μπλοκ, οι αντίπαλοι πήραν σημαντική διαφορά σε κομβικό σημείο, 21-17. Η εικόνα δεν άλλαξε με το σετ να καταλήγει στους πράσινους με 25-19.

Ισορροπημένη ήταν η εικόνα του σετ, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ σε όλη την διάρκεια του. Ο Δικέφαλος πήρε το προβάδισμα στα μέσα, 15-16, και στους τελευταίους πόντους, 20-21, ωστόσο οδηγήθηκε στην «παράταση», 24-24. Εκεί, ο ΠΑΟΚ έχασε ευκαιρία να τελειώσει το σετ στο 24-25, και έτσι αυτό κατέληξε στους γηπεδούχος με 27-25.

Φανερά επηρεασμένος από την κατάληξη του δεύτερου σετ, ο ΠΑΟΚ δεν μπήκε καλά στον αγωνιστικό χώρο, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να πάρουν προβάδισμα, 16-13. Στην συνέχεια ο Δικέφαλος έβγαλε αντίδραση, και έφερε το σετ στα ίσια, ωστόσο κατέληξε στους γηπεδούχους με 25-23.

Ο Δικέφαλος έμεινε πάντως και φέτος πιστός στο ραντεβού του με τους τίτλους, κατακτώντας το Κύπελλο Ελλάδος.