Χωρίς νικητή στη Λάρισα, στροφή στο Πρωτάθλημα για τον ΠΑΟΚ

Δημήτρης Καλαϊτζής10 Οκτωβρίου 2020

Τρεις ημέρες μετά το παιχνίδι του Κυπέλλου, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε ξανά τη Λάρισα, αυτή τη φορά όμως δεν κατάφερε να χαμογελάσει. Ο Jermaine Love πέτυχε 27 πόντους, μεταξύ των οποίων και το τρίποντο στη λήξη του σημερινού φιλικού αγώνα στη Λάρισα, που δεν ανέδειξε νικητή (79-79).

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ άσχημα στο πρώτο δεκάλεπτο και έδωσε την ευκαιρία στους Θεσσαλούς να πάρουν διψήφια διαφορά και να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +15 (28-13).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Δικέφαλος συμμάζεψε την άμυνά του, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό, με τη Λάρισα να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 11 πόντους (44-33).

Στην τρίτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ επέστρεψε για τα καλά και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ (57-58). Ο Δικέφαλος στο τέταρτο δεκάλεπτο βρέθηκε πίσω στο σκορ με τέσσερις πόντους, όμως βρήκε και πάλι τις λύσεις, με τους Love και Παπαντωνίου για να πάρει ξανά το προβάδισμα. Όμως, η Λάρισα με δύο τρίποντα του Παπαδάκη πέρασε μπροστά με έξι πόντους (77-71), αλλά η ομάδα του Κώστα Μέξα δεν τα παράτησε και με buzzer beater του Love έφυγε ισόπαλη (79-79) από την έδρα των Θεσσαλών.

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 44-33, 57-58, 79-79

ΛΑΡΙΣΑ BREAD FACTORY: Brown 11 (2), Goodwin 17, Webb 9 (3), Rush 13 (3), Κώττας, Smith 10, Καμπερίδης, Μούρτος 2, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 17 (5).

ΠΑΟΚ: Beech 5 (1), Herndon 12, Love 27 (3), Griffin 6 (2), Μαργαρίτης 4, Κακλαμανάκης 9, Καμπερίδης, Παπαντωνίου 13 (1), Turner 3, Mitrou-Long.