Χωρίς νίκη αποχαιρέτησε την Ολλανδία ο Παναθηναϊκός

Δημήτρης Καλαϊτζής31 Ιουλίου 2021

Χωρίς νίκη ολοκλήρωσε τα φιλικά παιχνίδια προετοιμασίας στην Ολλανδία ο Παναθηναϊκός, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με την Φένλο.

Στα πέναλτι που ακολούθησαν για την τυπική ανάδειξη νικητή, η ομάδα του Γιοβάνοβιτς κέρδισε 5-3.

Σε ένα ματς όπου οι πράσινοι άρεσαν μόνο για 45 λεπτά και συγκεκριμένα για την εικόνα που έδειξαν στο πρώτο μέρος.

Στα του αγώνα, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Μπράκεν μόλις στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η απάντηση των «πρασίνων» ήρθε με τον Αϊτόρ στο 38΄, για να έρθει ο Ενγκμπακοτό να φέρει τούμπα το ματς στο 45΄.

Εν τέλει, η Φένλο κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με τον Φαν Ρούιχεν στο 72΄.

Για την τυπική ανάδειξη νικητή ο Παναθηναϊκός κέρδισε σε διαδικασία πέναλτι που ακολούθησε με 5-3, με εύστοχες εκτελέσεις των Χατζηγιοβάνη, Μακέντα, Αγιούμπ, Σάντσες, Χατζηθεοδωρίδη.

ΦΕΝΛΟ: Ζίμα, Ντα Γκράσα, Κόγκλιν, Χούπερτς, Ντε Μπουρ (80’ Πάτσονικ), Μπράκεν (85’ Σμανς), Φαν Ντάικ (61’ Φαν Ρούιχεν), Εσανούσι (61’ Γιάνσεν), Ρέμερ, Μάνστερς (46’ Λέλινταλ), Βερχέιγεν (61’ Σχρόιγεν).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Διούδης (64’ Ξενόπουλος), Κώτσιρας (46’ Σάντσες), Χουάνκαρ (46’ Χατζηθεοδωρίδης), Βέλεθ (60’ Σερπέζης), Σιδεράς (60’ Ρόμπι), Μαουρίσιο (46’ Αλεξανδρόπουλος), Πέρεθ (46’ Αγιούμπ), Αϊτόρ (46’ Πέρεθ). Ενγκμπακοτό (46’ Σαβιέρ), Καρλίτος (46’ Μπουζούκης), Ιωαννίδης (46’ Μακέντα).