Χαντμπόλ: Πρωταθλήτρια η ΑΕΚ, επικράτησε 27-22 κόντρα στον Ολυμπιακό

Metrosport Team31 Μαΐου 2023

Η ΑΕΚ στέφθηκε πρωταθλήτρια στην Handball Premier, καθώς επικράτησε 27-22 κόντρα στον Ολυμπιακό, κάνοντας  το 3-2 στη σειρά των τελικών.

Η Ένωση είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, είχε απαντήσεις  όταν οι ερυθρόλευκοι έκαναν την αντεπίθεσή τους και κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι - χέρι στο σκορ μέχρι το πρώτο δεκαπεντάλεπτο. Από εκεί και μετά η ΑΕΚ άρχισε να χτίζει μια διαφορά εκμεταλλευόμενη τη δίλεπτη που δέχτηκε ο Μπάουερ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και με επί μέρους 4-1 μέσα σε πέντε λεπτά κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με 16-15. Η απάντηση της ΑΕΚ ήταν άμεση και με επί μέρους 5-0 κατάφερε να προσπεράσει με τέσσερα γκολ (20-10) στα μισά του δεύτερου 30 λεπτου.

Από εκεί και πέρα οι παίκτες της Ένωσης έλεγξαν την αναμέτρηση και κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με το τελικό 27-22 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 6-4, 8-5, 10-6, 12-7, 14–12 (ημ,), 15-15, 17-16, 20-17, 21-18, 24-20, 27-22

ΑΕΚ: Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής, Τικ 4, Ζίβκοβιτς 1, Μαντάλινιτς 5, Νικολαϊδης, Τσέπιτς, Αλμέιδα, Ηλιόπουλος 1, Παπαδιονυσίου 2, Λιάπης 1, Αρσιτς, Σόκολιτς, Ρογκούλσκι 4, Λέμος 6, Κεδέρης 3.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μπάουερ, Νιόκας 4, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 4, Μπάγιος 2, Κανδύλας, Δομπρής 1, Μπουρζέ, Παπαδόπουλος 3, Πασσιάς 2, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο 1, Γκρατζάν 1, Μιχαϊλίδης, Κοτανίδης.