Χάντμπολ Γυναικών: Βήμα πρώτο για πρόκριση στους τελικούς από τον ΠΑΟΚ

Metrosport Team19 Μαρτίου 2023

Σημαντικό βήμα για την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος πέτυχε η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ που επικράτησε στη Μίκρα του ΑΕΣΧ Πυλαίας με 32-25. Την πρόκριση θα πάρει η ομάδα που φτάσει πρώτη στις δύο νίκες.

Ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε πολύ καλά τις πολλές και σοβαρές απουσίες του (Χατζηπαρασίδου, Σεβδίλη, Ζυγούρα, Αμβροσιάδου) και κατάφερε να χτίσει σχετικά νωρίς μία διαφορά ασφαλείας που την κράτησε έως το φινάλε.

Ο δεύτερος αγώνας ανάμεσα στις δύο ομάδες θα διεξαχθεί με τυπικά γηπεδούχο την Πυλαία στις 25 ή 26 Μαρτίου, ενώ αν χρειαστεί και τρίτος αγώνας αυτός θα γίνει την Τετάρτη 29 Μαρτίου.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ντέρμπι στην μεγαλύτερη διάρκεια του, με τη μία ομάδα να διαδέχεται την άλλη στο σκοράρισμα, κάτι το οποίο διατηρούσε την ισορροπία, 6-6. Στη συνέχεια ο Δικέφαλος ανέβασε την απόδοσή του, παίρνοντας σημαντικές αποκρούσεις από την Τσικνάκη, με την Ελληνίδα τερματοφύλακα να δίνει πνοή. Οι «ασπρόμαυρες» εξαργύρωσαν την καλή αμυντική τους παρουσία, ανεβάζοντας τη διαφορά, με το πρώτο μέρος να κλείνει στο 16-10.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δικέφαλος δεν άφησε το πόδι από το... γκάζι, ανεβάζοντας την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, 23-12. Με πλουραλισμό στην επίθεση και την άμυνα να κρατάει, ο ΠΑΟΚ διατηρούσε τον ΑΕΣΧ σταθερά σε μεγάλη απόσταση, 28-18. Το σκορ έπειτα επέτρεψε τον Δημήτρη Πελεκίδη στα τελευταία λεπτά να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής, με τις γηπεδούχες να παίρνουν τη νίκη με 32-25.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-4, 5-6, 9-8, 12-10, 16-10 (ημχ.) 20-11, 23-12, 24-15, 28-18, 29-20, 32-25

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Μαυροσαββίδου, Μεντεσίδου 5, Βράντσιτς 3, Ζυγούρα, Καπρινιώτη, Σαμολαδά 2, Γκόμες 3, Ζενέλι 6, Μποριζόφσκα 3, Νταβέφσκα, Τομάσεβιτς, Μπρούνα Ντίας 2, Χριστοφόρις 2, Μπουράτο 2.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ(Βακάλης): Πιαντίνι, Κερλίδη 3, Χ. Τροχίδου 3, Ελ. Τροχίδου 2, Κ. Κουκμίση 6, Θεοδοσοπούλου, Μ. Κουκμίση 1, Τάκη, Κωστοπούλου 1, Τόρες, Αζεβέδο, Τσιγαρίδα, Παπαδοπούλου, Σούσκα, Σελεμίδου 4, Αργυροπούλου 5.