Χάντμπολ γυναικών: Στον τελικό κυπέλλου ο ΠΑΟΚ Mateco

Metrosport Team09 Μαΐου 2021

Στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στο ΔΑΚ  Κορυδάλλου  τον ΟΦΝ Ιωνίας, του οποίου και επικράτησε με 25-30 στην παράταση. Η κανονική διάρκεια τελείωσε 24-24 ενώ στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ έχανε με 11-10.

Ο «δικέφαλος» του Βορρά προκρίνεται για 7η φορά στον τελικό και θα διεκδικήσει το 5ο του τρόπαιο, απέναντι στην Βέροια 2017. Τα πεντάλεπτα: 3-0, 6-3, 8-5, 10-8, 11-9, 11-10 (ημχ.), 12-14, 13-15, 16-18, 16-21, 22-23, 24-24 (κ.α.), 25-26, 25-30 (παρ.)

Ν. ΙΩΝΙΑ (Ζιβούλοβιτς): Μανιά 9, Φράγκου, Μάγκου, Μυλωνά, Καραμάνου, Καρέλα 1, Μακρή, Αργυροπούλου 8, Ντιμτσούδη, Κεπεσίδου 2, Κολλύρη, Διακογιάννη, Κοτρώτσιου, Ζηνωνίδου 2, Στουγιαννίδου 3.
ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 13, Μπατζαρακούδη, Μαχροσαββίδου, Μεντεσίδου, Παναγιωτίδου 1, Κουκμίση 2, Μπελέτσκα, Στογιάνοβιτς 1, Σεβδίλη 8, Κατσούνη, Νίκολιτς, Καραχαρίση, Γιοβανόβφσκα 1, Καγιούμοβα, Γκάτζιου 4.
Διαιτητές: Παπαματθαίου- Χρηστίδη

Κόκκινες: 48:13 Κεπεσίδου, 61:56 Ντιμτσούδη (αμφότερες με τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 11-9, Πέναλτι: 2/2-9/11

Δηλώσεις
Δημήτρης Πελεκίδης (προπονητής ΠΑΟΚ): «Σε όλα τα ματς ειδικά σε αυτές τις διοργανώσεις δεν υπάρχουν φαβορί. Μην κρυβόμαστε. Είναι ματς που αν δεν είσαι σε καλή μέρα μπορεί να κερδίσει οποιαδήποτε ομάδα. Η Ιωνία ήταν πάρα πολύ καλή. Το γυρίσαμε, περάσαμε μπροστά, το ξαναγυρίσαμε. Κάναμε κάποια λάθη που μας στέρησαν τη νίκη κατά τη διάρκεια του αγώνα, αλλά έτσι είναι το άθλημα. Το θέμα είναι το αποτέλεσμα και το κατά πόσο η ομάδα στο τάιμινγκ που χρειάστηκε ήταν συγκεντρωμένη πήρε το ματς και πήγε στον τελικό. Δεν παίζει ρόλο αν έγινε στην παράταση. Αύριο το ματς με τη Βέροια είναι 50-50, ανοιχτό παιχνίδι. Η ομάδα που θα είναι πιο πειθαρχημένη και θα κάνει τα λιγότερα λάθη θα πάρει τον τελικό. Παρόλο που παίξαμε δύο παρατάσεις θα είμαστε όπως πρέπει θα κάνουμε ότι είναι δυνατό για να πάρουμε το Κύπελλο».

Σάσα Ζιβούλοβιτς (προπονητής ΟΦΝΙ): «Το παλέψαμε γιατί το πιστεύαμε ότι θα κοιτάξουμε τον ΠΑΟΚ στα μάτια και θα παίξουμε τόσο καλά. Εμείς χάσαμε το παιχνίδι, δεν κέρδισε ο ΠΑΟΚ. Με δυο παίκτες παραπάνω στην παράταση δεν βάλαμε γκολ και αυτό μας κόστισε τη νίκη που θα μας οδηγούσε στον τελικό. Η νέα Νέα Ιωνία είναι πάντα εδώ. Το δείξαμε σήμερα. Συγχαρητήρια σε όλα τα κορίτσια. Έδωσαν την ψυχή τους και μπράβο τους».

Ο τελικός θα γίνει αύριο Δευτέρα στις 20:15 και θα μεταδοθεί απευθείας από την ΕΡΤ3.

*Αντίπαλος του ΠΑΟΚ θα είναι η Βέροια 2017 που νίκησε την Αναγέννηση Αρτας με 23-22.