Ματσάρα στο Λέστερ, έχασε την ευκαιρία η Γιουνάιτεντ!

Δημήτρης Καλαϊτζής26 Δεκεμβρίου 2020

Αν και βρέθηκε δυο φορές μπροστά στο σκορ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, μένοντας στο ισόπαλο 2-2 με τη Λέστερ εκτός έδρας, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 15ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ.

Η ομάδα του Σόλσκιερ μπορεί να έμεινε αήττητη για ακόμα μία αναμέτρηση στο Νησί, όμως έχασε την ευκαιρία να μειώσει στους τρεις βαθμούς την απόστασή της από την κορυφή και τη Λίβερπουλ.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» ευτύχησαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Ράσφορντ στο 23΄, όμως η χαρά τους κράτησε για οκτώ λεπτά, καθώς οι «αλεπούδες» ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Μπαρνς.

Η Γιουνάιτεντ ανέκτησε για δεύτερη φορά προβάδισμα, αυτή τη φορά με σκόρερ τον Φερντάντες στο 79΄με τον Πορτογάλο να φτάνει τα δέκα τέρματα στο Πρωτάθλημα. Όμως και πάλι η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς είχε απάντηση με τον Βάρντι.

Στα εναπομείναντα λεπτά, δεν άλλαξε κάτι, με τη Γιουνάιτεντ να χάνει την ευκαιρία να πλησιάσει στους τρεις βαθμούς την κορυφή.