Αυτούς τους Χιτ, ποιος θα τους σταματήσει;

Metrosport Team18 Σεπτεμβρίου 2020

4-0 τους Πέισερς, 4-1 τους Μπακς και σήμερα τα ξημερώματα έκαναν το 2-0 στους τελικούς της Ανατολής με τους Σέλτικς! Επικράτησαν σήμερα με 106-101 και πήραν ξεκάθαρο προβάδισμα για την πρόκριση στους τελικούς του ΝΒΑΑυτούς τους Χιτ ποιος θα τους σταματήσει;

Οι Χιτ κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη μέσα από μία ακόμη μεγάλη ανατροπή, καθώς οι Σέλτικς προηγήθηκαν ακόμη και με 17 πόντους -στο πρώτο ματς οι Χιτ ανέτρεψαν διαφορά 14 πόντων- και έκλεισαν το ημίχρονο με «αέρα» 13 πόντων (60-47). Με άμυνα «ζώνης» οι Χιτ έκαναν την ανατροπή χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 37-17 στην τρίτη περίοδο, διάστημα στο οποίο ο Μπαμ Αντεμπάγιο σημείωσε 15 πόντους! Ο τρομερός φόργουορντ του Μαϊάμι τελείωσε το παιχνίδι με 21 πόντους, 10/16 σουτ, 10 ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ, δύο κλεψίματα και μία τάπα.

Ακόμη για τους νικητές ο Γκόραν Ντράγκιτς είχε 25 πόντους, 10/19 σουτ και πέντε ασίστ, ενώ 18 με 6/12 τρίποντα είχε ο Ντάνκαν Ρόμπινσον και άλλους 14 πόντους ο Τζίμι Μπάτλερ. Για τους Σέλτικς, ο Κέμπα Ουόκερ είχε 23 πόντους με 9/19 σουτ, επτά ριμπάουντ, τρεις ασίστ και δύο κλεψίματα, ενώ από 21 πόντους είχαν ο Τζέισον Τέιτουμ και ο Τζέιλεν Μπράουν.

Η ανατροπή των 17 πόντων συνιστά ισοφάριση της μεγαλύτερης σχετικής επίδοσης στην ιστορία των Χιτ στα πλέι οφ. Παράλληλα το 10-1 στο οποίο βρίσκονται στην τρέχουσα post season, σημειώνεται για δεύτερη φορά στην ιστορία τους μετά από εκείνο του 2005.