Αυτοκτόνησε ο Ιωνικός, σώθηκε η Λαμία

Δημήτρης Καλαϊτζής13 Μαΐου 2023

Αυτοκτονία του Ιωνικού και παραμονή στην κατηγορία για τη Λαμία. Οι Νικαιώτες αν και προηγήθηκαν με 2-0 στο 37΄ κατάφεραν να μείνουν στο 2-2 με τους Φθιώτες και να υποβιβαστούν στη δεύτερη κατηγορία.

Στα του αγώνα, ο Ιωνικός άνοιξε το σκορ με τον Ελευθεριάδη στο 30΄, ενώ επτά λεπτά μετά διπλασίασε τα τέρματά του χάρη στο απίθανο σουτ του Κάνιας.

Οι Φθιώτες παρά το σοκ του πρώτου ημιχρόνου μπήκαν φουριόζοι στην επανάληψη φέρνοντας το ματς στα ίσα. Αρχικά, μείωσαν σε 2-1 με τον Νούνιες στο 53΄, ενώ ισοφάρισαν σε 2-2 με την αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ του Τόσιτς.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι με την ομάδα του Βόκολου να παραμένει στα μεγάλα σαλόνια και τους Νικαιώτες να υποβιβάζονται στη Super League 2.

Επικό ματς έγινε στη Βοιωτία, με τον υποβιβασμένο Λεβαδειακό να έρχεται ισόπαλος 3-3 με τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Τέλος, Αστέρας και Ατρόμητος μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις στην Τρίπολη, ενώ νωρίτερα ο ΟΦΗ επικράτησε 2-0 του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο και τερμάτισε στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Τα αποτελέσματα της τελευταίας (7ης) αγωνιστικής των πλέι άουτ της Super League 1: