Αστέρας και Ατρόμητος έμειναν στο Χ και οι Περιστεριώτες έμειναν εκτός playoff

Metrosport Team04 Μαρτίου 2023

Η ισοπαλία του Αστέρα Τρίπολης με τον Ατρόμητο (1-1) άφησε οριστικά εκτός την ομάδα του Περιστερίου από την διεκδίκηση της εισόδου στα playoff, καθώς πλέον απέχει επτά βαθμούς από τον 6ο Βόλο και απομένουν δύο αγωνιστικές για την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου.

Στο 22ο λεπτό του αγώνα ο Ρομπάιγ έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (0-1). Ο Γάλλος εξτρέμ μπήκε από τα αριστερά στη μεγάλη περιοχή και με ωραίο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ αρχικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ αλλά μετά τη χρήση VAR κατοχυρώθηκε.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν απάντηση στο γκολ του Ατρόμητου στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Ζουκάνοβιτς να παίρνει την κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ριέρα και να ισοφαρίζει σε 1-1.

Ο Ατρόμητος είχε και τη μεγαλύτερη ευκαιρία, στα λεπτά που ακολούθησαν, να πάρει εκ νέου προβάδισμα, αλλά το σουτ του Αγκιμπού Καμαρά σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, μετά από απόκρουση του Παπαδόπουλου.