Ασταμάτητη η Σάκκαρη: Στα ημιτελικά του WTA Finals, με το απόλυτο 3/3

Metrosport Team05 Νοεμβρίου 2022

Αν και είχε εξασφαλίσει ήδη την πρόκρισή της στα ημιτελικά του WTA Finals, η Μαρία Σάκκαρη αποφάσισε να «δείξει τα δόντια» της και στην Ζαμπέρ, πραγματοποιώντας ακόμη μια σπουδαία εμφάνιση στο Τέξας.

Η Ελληνίδα τενίστρια κέρδισε με 2-0 σετ (6-2, 6-3) την Ονς Ζαμπέρ, σε ένα ματς ζωτικής σημασίας για την τελευταία , που ήθελε μόνο νίκη για να συνεχίσει. Η Σάκκαρη της γκρέμισε τελικά αυτό το όνειρο μέσα σε μόλις 1 ώρα και 8 λεπτά. Πέρα όμως από την νίκη, η Ελληνίδα κατάφερε να πετύχει και το απόλυτο 3/3, πηγαίνοντας στα ημιτελικά με την ψυχολογία στα ύψη. Πιο συγκεκριμένα. ολοκλήρωσε τον όμιλο με τρεις νίκες και συνολικά σετ 6-0 απέναντι στην Πεγκούλα (νούμερο 3 στον κόσμο), την Σαμπαλένκα (νούμερο 7) και την Ζαμπέρ (νούμερο 2).

Στο δρόμο της πλέον θα βρεθεί η νικήτρια του αγώνα Γκαρσία - Κασάτκινα. Οι ημιτελικοί θα γίνουν το βράδυ της Κυριακής (6/11) στις 21:30 και τα ξημερώματα της Δευτέρας (7/11) στις 03:00, ενώ ο τελικός τα ξημερώματα της Τρίτης (8/11).